Akciğer Kanseri Tedavisi Sırasında Size Yardımcı Olan 5 Sağlıklı Alışkanlık

Akciğer Kanseri Tedavisi Sırasında Size Yardımcı Olan 5 Sağlıklı Alışkanlık

Kanserle savaşıyorsanız, sağlıklı bir yaşam tarzı tedavi sırasında ve sonrasında iyi kalmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, iyi beslenme, egzersiz ve diğer sağlıklı davranışların tedavi sırasında yaşam kalitenizi artırabileceğini göstermektedir.

Tedavi Sırasında Sağlıklı Yaşamın Yararları

İyi beslenme, egzersiz ve stres giderici aktiviteler, kanserin etkileri ve tedavisi ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

İyi beslenme, egzersiz ve stres giderici faaliyetler kanserin etkileri ve tedavisi ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Aslında, bazı kanser tedavileri iyi yemek (sağlıklı beslenme), daha fazla hareket ve sigara gibi diğer kötü alışkanlıkları ortadan kaldırarak daha iyi sonuçlar veririr.

Sağlıklı bir yaşam tarzının aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı kanser tedavisi yan etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir:

  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Stres
  • Kaygı
  • Depresyon

Tedavi Sırasında ve Sonrasında Sağlıklı Kalma Stratejileri

Sağlıklı yaşam, akciğer kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında yaşam kalitenizi artırabilir. Bazı insanlar için akciğer kanseri olduğunu öğrenmek onları sağlıklarına odaklanmak için motive eder. Diğerleri için, yeni, sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalmak zordur.

Sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmenize yardımcı olmak için kanser bakım ekibiniz de dahil olmak üzere destek sisteminize güvenin.

Tedavi sırasında ve sonrasında sağlığınızı desteklemeye yardımcı olabilecek en iyi beş sağlıklı alışkanlık şunlardır:

1: Sigarayı Bırakın

Size akciğer kanseri teşhisi konmuş olsa bile, sigarayı bıraktığınızda aşağıdakiler dahil hemen etkileri olacaktır:

  • Normal kan basıncı ve kalp atış hızı seviyeleri
  • Kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklar için daha düşük risk
  • Akciğerlerinizin ve solunum sisteminizin gelişmiş işlevi

2: İyi Yemek (Sağlıklı Beslenme)

Akciğer kanseri hastaları için iyi beslenme önemlidir. Doğru yiyecekleri yemek daha iyi hissetmenize, daha güçlü kalmanıza ve enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl sağlıklı yemek yiyeceğinizden emin değilseniz, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir yemek planı oluşturacak bir beslenme uzmanına başvurun.

3: Aktif Olun

Fiziksel aktivite yorgunluğu azaltmaya, ruh halini iyileştirmeye ve sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olabilir. Hafif yürüme veya hafif esneme gibi kısa aktiviteler bile size fayda sağlayacaktır.

4: Destek İsteyin

Fiziksel sağlığınızın ötesinde, zihinsel sağlığınızı ve duygusal ihtiyaçlarınızı ele almak önemlidir. Neler yaşadığınızı anlayan bir danışmanla veya diğer kanser hastalarıyla konuşmak isteyebilirsiniz.

Diğer kanser hastalarıyla sosyal ağlar üzerinden (facebook grupları gibi) iletişim kurabilir ve onlardan neler yaşadıklarını ve neler yaptıklarını öğrenebilirsiniz.

5: Bakımınızı Yönetin

İster siz olun, ister kanser bakımınızı üstlenen bir bakıcı olsun, ihtiyaçlarınızı savunan birisine sahip olmak önemlidir. Bu, kanser bakım ekibinizle iletişim kurmayı, randevuları koordine etmeyi ve semptomları ve yan etkileri takip etmeyi içerir.