Daha Uzun Yaşamanın En İyi 4 Yolu

Daha Uzun Yaşamanın En İyi 4 Yolu

Johns Hopkins Medicine öncülüğünde, sekiz yıl boyunca 6.200 erkek ve kadın üzerinde yapılan çalışma, dört akıllı davranışı benimseyenlerin, bu zaman çerçevesi içinde tüm nedenlerden ölüm şansını şaşırtıcı bir şekilde %80 oranında azalttığını ortaya koydu.

Nasıl daha uzun yaşanır? İşte bu dört faktör, hepsi sizin kontrolünüzde.

1: Sigara İçmeyin

Araştırmacılar, daha uzun yaşamak için en iyi planınız dört yaşam tarzı faktörünü de benimsemek olsa da, birini seçmek zorunda kalırsanız, işte budur.

Sigara içiyorsanız, bırakmanın ne kadar zor olabileceğini bilirsiniz. Ama işte size biraz ilham kaynağı: National Institutes of Health (NIH), tütün kullanımının en önlenebilir ölüm nedeni olmaya devam ettiğini söylüyor. Bazı tahminler, sigara içmenin sizi on yıllık bir hayattan mahrum bırakabileceğini öne sürüyor.

Sigara içmek koroner arterleri ve akciğerleri etkiler ve sigara içenler artmış kanser oranlarına ve inme riskine sahiptir.

Aile üyelerinizin de içmemenizden fayda sağlayacağını unutmayın çünkü artık tehlikeli ikinci el sigaraya maruz kalmayacaklar. Siz de daha genç görüneceksiniz.

2: Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Fazla kilolu olmak kardiyovasküler sisteminize baskı uygulayarak kalp hastalığı riskinizi artırır. Ayrıca kanser riskini artırabilir. Sağlıklı kiloda kalmak, kalp sağlığı, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için önemlidir.

3: Kalk ve Hareket Et

Fiziksel aktivitenin sizin için iyi olduğu bir sır değil. Egzersiz, sağlıklı bir vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olur ve kan basıncınızı düşürür, her ikisi de kalp sağlığına ve kalp hastalığı riskinin azalmasına katkıda bulunur.

Haftanın çoğu günü günde yaklaşık 30 dakika aktivite yapmayı hedefleyin. Sabahları 10 dakikalık yürüyüş, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinden sonra yürüyüş olmak üzere günde 10 dakikalık üç aktiviteye bölmeyi deneyin.

4: Sağlıklı Yiyecek Seçimleri Yapın

Çalışma, en sağlıklı insanların Akdeniz tarzı bir diyet uyguladığını buldu. Bu, taze meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, sağlıklı yağlar içeren ağaç yemişleri, balık (ve daha az kırmızı et), tam tahıllı karbonhidratlar ve yemek pişirmek için zeytinyağı anlamına gelir.

Omega-3 yağ asitleri kalp hastalığı ve hatta belki Alzheimer hastalığı riskini azaltır. Somon ve ceviz en iyi Omega-3 kaynaklarından ikisidir.