Dünya Tarihinde Bir İlk: ABD’de Gerçekleştirilen İdam Cezası Büyük Tartışma Yarattı

İdam cezasının kullanıldığı ülkelerden biri olan ABD’de dün daha önce hiç denenmemiş bir idam gerçekleştirildi. Cinayet suçundan idam cezası alan Eugene Smith isimli bir mahkum nitrojen gazı solutularak infaz edildi. Tarihe geçen bu uygulama büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

İdam cezasının uygulandığı ülkelerden biri olan ABD’de bir ilk yaşandı. Cinayet suçundan ölüm cezasına çarptırılan Eugene Smith isimli bir mahkum Alabama eyaletinde nitrojen gazıyla zehirlenerek idam edildi. Alabama hapishane sözcüsü Kelly Betts, özel bir maske takılarak nitrojen gazı soluması sağlanan Smith’in yerel saatle 20.25’te öldüğünü açıkladı.

Daha önce İdam edilirken ölmemişti

Daha önce 2022‘de eyaletin kendisini zehirli iğne ile öldürme girişiminden sağ kurtulan Smith, ABD’de bu yöntemle idam edilen ilk kişi oldu. ‘Nitrojen hipoksisi’ olarak bilinen yeni infaz uygulaması ABD’nin yanı sıra dünyada da bir ilk olarak kayıtlara geçti.

1989 yılında bir din adamının eşi olan Elizabeth Sennett’i kiralık katil olarak öldürmekten suçlu bulunan 58 yaşındaki Smith’e verilen idam cezası 2022 yılında zehirli iğne ile infaz edilmeye çalışılmıştı. Smith’in damar yolunun bulunamaması nedeniyle infaz ertelenmişti.

Büyük tartışma yarattı

Nitrojen gazının ölüm cezasının infazında kullanılacak olması kamuoyunun farklı kesimlerinin tepkisini çekmişti. İnsan hakları savunucuları daha önce denenmemiş olan bu yönteme karşı çıkmıştı. Smith’in avukatının infazın durdurulması talebi de Federal Mahkeme tarafından reddedilmişti. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ise daha önce kullanılmamış bir infaz yönteminin işkence ya da insanlık dışı uygulama anlamına gelebileceğini belirterek, nitrojen gazıyla infazın durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Nasıl bir ölüm şekli, Nitrojen hipoksisi ne demek?

Nitrojen, kapalı bir alana salındığında hızlıca yayılarak, oksijenin yerini alabilir ve bu durum boğulma tehlikesi oluşturur. Yüksek kısmi basınçlarda solunduğunda nitrojen narkozuna neden olur, bu da nitröz oksit zehirlenmesine benzer, geçici bir zihinsel bozukluk oluşturur.