İstanbul’un Sembol Yapıları Kadına Şiddete “Hayır” Demek İçin Turuncuya Bürünecek

İstanbul’un Sembol Yapıları Kadına Şiddete “Hayır” Demek İçin Turuncuya Bürünecek

İBB, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü kapsamında Galata ve Kız Kuleleri ile Hidiv Kasrı, Bozdoğan Kemeri ve Tekfur Sarayı gibi tarihi yapıları turuncu renk ile aydınlatacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tüm dünyada kutlanan 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası DayanışmaGünü’ne şehrin tarihi ve sembol yapılarını turuncu renk ile aydınlatarak destek verecek.

Bu kapsamda, 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında Galata Kulesi, Kız Kulesi, Bozdoğan Kemeri, Tekfur Sarayı, Hidiv Kasrı, UCLG Binası ve Haliç Metro Köprüsü, turuncu renk aydınlatılacak.

Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü

Birleşmiş Milletler, 25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’nde üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria’nın vahşice öldürülmesi ve yankıları nedeniyle, 17 Aralık 1999’da 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar verdi.


Türkiye, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni de 2011 yılında imzaladı. Sözleşme 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girdi.

Dünya Sağlık Örgütü, cinsiyete dayalı şiddeti; kadınlarda fiziksel, cinsel, psikolojik herhangi bir zarar ya da üzüntü doğuran veya bu sonucu doğurmaya yönelik, özel yaşamda veya kamu yaşamında gerçekleşebilen, her türlü davranış, tehdit, baskı veya özgürlüğün keyfi biçimde engellenmesi olarak tanımlıyor.