Kadın Girişimciler Halkbank’ın Desteğiyle Üretime Yöneliyor

Halkbank’ın kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla sunduğu Kadın Girişimci Kredi Paketi, beş ay içinde yaklaşık 44 bin kadın girişimciye ve 4 Milyar TL’yi aşan kredi hacmine ulaştı. Malatya’da düzenlenen Üreten Kadınlar Toplantısı’nda güncel verileri duyuran Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Doğu Anadolu Bölgesi’nde kredi desteğini yatırıma, üretime ve istihdama dönüştüren kadın girişimcilerden örnekler paylaştı. Halkbank, söz konusu kadın girişimci destekleri ve cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla uluslararası arenada iki altın ödüle layık görüldü.

Halkbank Üreten Kadınlar Toplantıları’nın 7’ncisi; Bursa, Antalya, Gaziantep, Trabzon, Samsun ve Konya’dan sonra Malatya’da gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Meltem Acet’in üstlendiği bu etkinlikte, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Kadın Girişimci Kredi Paketi’nin yarattığı başarıyı duyurdu. 

Kadınlar, Halkbank desteği ile örnek alınacak atılımlar gerçekleştiriyor 

Halkbank Genel Müdürü Arslan, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden bu yana yaklaşık 44 bin kadın girişimcimiz kredi paketimizden faydalanmış ve 4 Milyar TL’yi aşkın kredi hacmi oluşmuştur. Destek paketimizin sağladığı ivmeyle kadınlarımız oldukça başarılı atılımlar gerçekleştirmektedir. Örneğin Malatya’da bir girişimcimiz, bankamızdan kullanmış olduğu krediyle gastronomi sektörüne yatırım yaparak, 350 kişilik kapasiteye sahip bir restoranı hizmete açmıştır. Elazığ ilinden bir iç mimar girişimcimiz ise dekorasyon sektöründe faaliyet gösterirken, kadın girişimci kredimizle CNC tezgahı alarak imalata başlamıştır. Desteğimizin yatırıma, üretime ve istihdama dönüştüğüne tanık olmaktan çok mutluyuz.” diye konuştu.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kadın Girişimci Kredi Paketi’ne yoğun ilgi gösterildiğini ifade eden Halkbank Genel Müdürü, “Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 14 ilimizden 1.500’ü aşkın kadın girişimcimiz desteğimizden faydalanmış, bölge özelinde 139 Milyon TL’lik kredi hacmine ulaşılmıştır” dedi. 

Kadın girişimci desteklerine iki altın ödül 

Halkbank, kadın girişimci destekleri ve cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla uluslararası arenada iki altın ödüle birden layık görüldü. Osman Arslan, “Tüm dünyadan finans ve bankacılık sektöründen kurumların yarıştığı International Business Awards ödül programı çerçevesinde toplam 20 ödül alan Bankamız, iki altın ödülü kadınlarla ilgili çalışmalar kapsamında aldı. Bu ödüllerle Türkiye’nin kadın destekleri konusunda uluslararası alanda anılmasından gurur duyuyoruz” bilgisini paylaştı. 

Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, son zamanlarda meydana gelen yangın ve sel felaketlerine de değinerek, “Hepimizi derinden etkileyen bu felaketlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve tüm Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerimizi sunmak isterim. Yangınlarda söndürme ve sellerde kurtarma çalışmalarına katılan görevlilerimiz başta olmak üzere, felaketlerin kontrol altına alınması için tüm gayretiyle savaşan ve yardımını sunan herkese minnettarız. Halkbank ailesi olarak, felaketlerin başından itibaren tüm gücümüzle sahada verilen mücadeleye katkı sağladık. Manavgat, Bodrum ve Milas, ardından Kastamonu ve Sinop’a yardım tırlarımızı yönlendirerek, bölge halkının yanında olmaya çalıştık. Yaşanan sıkıntıları el birliğiyle kısa zaman içinde aşacağımıza inancımız tamdır” dedi. 

‘İlham Veren Kadınlar’ ve ‘Gelecek İçin Sıfır Atık’ başlıklı paneller düzenlendi

Halkbank Üreten Kadınlar Malatya Toplantısı’nda Kadın Girişimci Kredi Paketi’nden faydalanan kadınları temsilen Doğu Anadolu Bölgesi’nden 15 kadın girişimciye, üretkenliklerini desteklemek adına kredileri sembolik olarak takdim edildi. Ardından “İlham Veren Kadınlar” ve “Gelecek İçin Sıfır Atık” başlıklı paneller düzenlendi. 

Zeynep Türkoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen ‘İlham Veren Kadınlar’ paneline konuşmacı olarak Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Madame Mai Çikolata Kurucusu Şeyda Sönmez Ebren, Kars Kaz Evi Kurucusu Nuran Özyılmaz ve Sereteks Yapı Kimyasalları Kurucusu Makine Mühendisi Nesrin Eken katıldı. Nilüfer Batur’un moderatörlüğünde düzenlenen ‘Gelecek İçin Sıfır Atık’ panelinde ise konuşmacı olarak Malatya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Fahri Başkanı Hafize Gürkan, çini ve cam sanatçısı Adalet Yılmaz Aslan, Sıfır Atık Kampanyası İl Yöneticisi Zehra Mine Öner ve İmmunflex Kurucusu Tijen Ziyal yer aldı.