Kiralık ev piyasasında hareketlilik! Yine en pahalı istanbul

Yeni öğretim yılı başlarken, öğrencilerin ev arayışı piyasayı hareketlendirdi. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla kiralık konut piyasasında hareketlilik başladı. Kiralık konut arayışının en çok arttığı iller Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, İstanbul ve İzmir oldu. Çoğunlukla 1000-1500 liralık, 2+1 ve 1+1 şeklindeki evleri arayan öğrencilerin İstanbul’daki favori ilçeleri Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy olurken, İzmir’de ise Karşıyaka, Buca ve Karabağlar oldu.

Öğrencilerin yoğunlukla tercih ettiği diğer iller Ankara, Eskişehir ve Antalya’da kiralık konutlar 500 liradan başlarken, bu rakamlar İzmir ve Bursa’da 1000 lirayı bulabiliyor.

En pahalı İstanbul

Devlet ve vakıf okullarının daha yoğun olduğu İstanbul’da ise fiyatlar liste başında. Hürriyet Emlak’tan edindiğimiz verilere göre İstanbul’da kiralık konutlar 2500 liradan 10.000 liraya kadar çıkabiliyor. Merkezi konumuyla dikkat çeken Beşiktaş’ta öğrenciler 1000 liraya 1+1 ev bulabilirken fiyatlar, Şişli, Kadıköy ve Bakırköy’de ise ortalama 2.500 TL – 5.000 TL bandında seyrediyor.

Haber: Burcu KILIÇARSLAN