Libya’nın Doğusundaki Sel Felaketinde Ölenlerin Sayısı 2 Bini Geçti

Libya’nın doğusunda yaşanan sel felaketinde can kaybının 2 bini aştığı ve binlerce kişinin kayıp olduğunu açıklandı. Hayatını kaybedenler için ülkede 3 günlük yas ilan edildi, bayraklar yarıya indirildi.

Libya Temsilciler Meclisi üyesi Esma el-Hoca, ülkenin doğusunda yaşananların tüm halk için büyük acı olduğunu belirtti.

Libyalı milletvekili el-Hoca, Sputnik’e açıklamasında, “Ülkemizin altyapısı bu tür doğal afetlere hazır değil. Binaların eski ve harap olması, sokakların uzun süredir onarım görmemesi, tüm bunlar felaketi daha da ağırlaştırdı. Sonuç olarak çok sayıda mültecimiz var” ifadesini kullandı.

Su seviyesinin iki metre yükseldiğini belirten Esma el-Hoca, “Birçok ev tamamen sular altında kaldı. Birçok kişi yaralandı ve kayboldu” diye anlattı.

Hükümetin durumu istikrara kavuşturmak için her türlü çabayı göstereceği umudunu dile getiren milletvekili, Libya’da daha önce hiç bu kadar güçlü bir fırtına yaşanmadığına dikkat çekerek, “Uluslararası yardım alma kanallarının oluşturulması gerekiyor. Libya’nın kendisi de dünyada bir ülke doğal bir felaketle karşı karşıya kaldığında elinden geleni yapıyor” diye kaydetti.

Temsilciler Meclisi tarafından, Libya’nın doğusunda hükümetin başına getirilen Usame Hamad, ülkenin doğusundaki selde ölen sayısının 2 bini geçtiğini, birkaç bin kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Dibeybe: 3 günlük yas ilan edildi

Libya’nın Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkeyi olumsuz etkileyen sellerle ilgili başkent Trablus’ta olağanüstü gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında konuştu. Gerekli tüm imkanların kullanılması için devlet kurum ve kuruluşlarına talimat verdiğini aktaran Dibeybe, ülkede 3 gün yas ilan edildiğini söyledi.

Libya’nın doğusundaki yetkililer, fırtına nedeniyle tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında derslere ara verilmesi, dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağını içeren bir dizi önlem almıştı.

Olumsuz hava şartları Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerini etkilemişti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Libya’ya taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Libya’yı dünden bu yana etkisi altına alan ve ülkenin özellikle doğu kıyılarını vuran Daniel Kasırgası nedeniyle çok sayıda Libyalı kardeşimizin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Dost ve kardeş Libya halkına ve Libya’ya başsağlığı, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye, her zaman olduğu gibi bu doğal afet karşısında da kardeş Libya’ya her türlü desteği sağlamaya hazırdır” denildi.