Putin: Filistin-İsrail Çatışmasında Diplomasiye Başvurmak Gerekiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin-İsrail çatışmasını sona erdirmenin ve müzakere sürecine geri dönmenin yolunu aramak gerektiğini belirtti.

Rusya lideri Putin, Rusya Enerji Haftası Genel Kurul Toplantısı’nın moderatörüyle röportajda, ABD’nin İsrail açıklarına uçak gemisini konuşlandırma kararını değerlendirdi.

Askeri açıdan bu kararda hiçbir anlam görmediğini dile getiren Putin, “Bu, askeri-politik desteğin bir unsuru olabilir. Ama bence artık işin askeri tarafıyla değil, diplomasiyle ilgilenmemiz gerekiyor. Çatışmayı sona erdirmenin bir yolunu aramalıyız. Üstelik ne kadar çabuk olursa o kadar iyi” yorumunda bulundu.

Putin, “İkincisi, Filistinliler de dahil tüm taraflar için kabul edilebilir olması gereken müzakere sürecine geri dönmeli” dedi.

‘Rusya, Filistin-İsrail anlaşmazlığının çözümüne yardımcı olabilir’

Rusya lideri, ülkesinin Filistin-İsrail çatışmasının çözümüne katkıda bulunabileceğini, lakin şu anda çatışmanın çok şiddetli aşamada bulunduğunu söyledi.

Putin, Rossiya 24 televizyonuna açıklamasında, Filistin-İsrail çatışmasına bugün bir çözüm bulmanın mümkün olup olmadığı sorusuna, “Rusya’nın da bu çözüm sürecine katkıda bulunabileceği kanaatindeyim. Lakin bu şiddet öyle ki bence daha önce hiçbir yerde buna benzer bir şey görmedik” dedi.

Rus lider, Rusya’nın onlarca yıldır İsrail’le istikrarlı ve Filistin’le dostane ilişkileri olduğunu kaydetti.