Resmen Tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Lağvediliyor

Resmen tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin lideri Samvel Şahmaranyan, cumhuriyetin varlığının 1 Ocak 2024’ten itibaren sona ermesini öngören kararnameyi imzaladı.

19 Eylül 2023’ten sonra oluşan durum nedeniyle atılacak adımlara ilişkin olduğu belirtilen kararnameye göre, resmin tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ndeki tüm resmi kurum ve kuruluşlar 1 Ocak 2024’e kadar lağvedilecek ve Cumhuriyet’in varlığı bu tarihten itibaren sona erecek.

Kararnamede ayrıntılara yer verildi

Kararnamede, Cumhuriyet’in sınırları dışında bulunanlar da dahil Dağlık Karabağ sakinlerine bölgede bulunma veya bölgeye dönme konusunda bağımsız ve bireysel karar almaları amacıyla Azerbaycan’ın sunduğu yeniden entegrasyon koşullarını incelemeleri tavsiye edildi.

Belgede kararın, ortaya çıkan zorlu askeri ve siyasi durum nedeniyle Dağlık Karabağ nüfusunun fiziksel güvenliğinin ve hayati çıkarlarının sağlanmasına öncelik verildiği için, Rus barış gücünün arabuluculuğunda Azerbaycan yönetimiyle varılan, silah bırakan askerler de dahil bölge sakinlerinin kendi araçlarıyla Laçin koridoru üzerinden serbestçe, gönüllü olarak ve sorunsuzca geçmelerinin sağlanmasını öngören anlaşma göz önünde bulundurularak ve ‘Dağlık Karabağ Anayasası’nın 93. maddesi uyarınca alındığı ifade edildi.

20 Eylül’de anlaşma sağlanmıştı

19 Eylül’de Karabağ’da yeniden alevlenen çatışmalar, 20 Eylül’de Rus barış gücünün arabuluculuğunda varılan anlaşmayla sona ermiş, Dağlık Karabağ’daki silahlı oluşumların tümüyle silahsızlandırılması kararlaştırılmıştı.

Anlaşmanın ardından Azerbaycan ve Dağlık Karabağ temsilcileri, yeniden entegrasyon konusunda iki görüşme gerçekleştirirken 24 Eylül’den itibaren Dağlık Karabağ sakinleri bölgeden ayrılarak Ermenistan’a taşınmaya başlamıştı.

65 binden fazla bölge sakini Ermenistan’a gitti

Ermenistan hükümetinin bu sabah paylaştığı son verilere göre, şimdiye dek 65 bin 36 kişi Ermenistan topraklarına geçiş yaptı. Bölgede yaklaşık 120 bin Ermeni vatandaşının yaşadığı belirtiliyor.

Böylece Dağlık Karabağ’daki Ermeni sakinlerin yarısından fazlası Ermenistan’a taşınmış oldu.