Rusya: Kiev Rejimi 3 İHA İle Moskova’ya Saldırı Girişiminde Bulundu

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev rejiminin bu sabaha karşı üç insansız hava aracı (İHA) ile Moskova’daki tesislere saldırı girişiminde bulunduğunu, İHA’ların 3’ünün de etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kiev rejimi bu sabaha karşı 3 İHA ile Moskova’daki tesislere saldırı girişiminde bulundu, hava araçlarından biri hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü, ikisi ise elektronik harp sistemleri tarafından bastırıldı.

Açıklamada, “Kiev rejiminin 30 Temmuz sabahı Moskova kentindeki tesislere insansız hava araçlarıyla düzenlediği terör saldırısı girişimi engellendi. Ukraynaya ait bir İHA, Moskova bölgesindeki Odintsovo üzerinde hava savunma sistemleri tarafından havada imha edildi. 2 insansız hava aracı ise elektronik harp sistemleri tarafından bastırıldı ve kontrolü kaybederek, Moscow City (iş merkezinde) konutların olmadığı bölgeye düşü” ifadelerine yer verildi.

2 binanın cephesinin hasar gördüğü Moscow City’de Testovskaya Caddesi trafiğe kapatıldı. Uzmanlar bölgede çalışma yaptı.

‘Kiev, gece saatlerinde 25 İHA ile Kırım’a saldırmaya çalıştı, araçların tamamı imha edildi’

Bakanlık ayrıca Kiev rejiminin dün gece saatlerinde Kırım’daki tesislere 25 İHA ile saldırı girişiminde bulunduğunu, araçların tamamının hava savunma ve elektronik harp sistemleri ile etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

“Bu gece Kiev rejiminin Kırım Yarımadası’ndaki tesislere 25 adet uçak tipi insansız hava aracıyla terör saldırısı düzenleme girişimi engellendi” denilen açıklamada, Ukrayna’ya ait İHA’lardan 16’sının hava savunma sistemlerinin açtığı ateşle imha edildiği, 9 İHA’nın ise elektronik harp sistemleri tarafından bastırıldığını ve hedeflerine ulaşamayarak Karadeniz ve Tarhakut Burnu sularında düştüğü bilgisi verildi.

Açıklamada ayrıca terör saldırısının engellenmesi sonucu yaralananların olmadığı, herhangi bir tahribat ta oluşmadığı vurgulandı.