Ücretsiz İçeriğe Ulaşayım Derken Kişisel Verilerinizden Olmayın!

Online platformlarda geçirilen vaktin giderek artması, siber saldırganları harekete geçiriyor. Geçtiğimiz yıl 55 milyon kişinin kimlik hırsızlığına uğradığını belirten Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, ücretsiz içeriğe erişmek için online platformlarda kimlik bilgilerini paylaşan kullanıcıları olası oltalama saldırılarına karşı uyarırken kişisel verileri korumanın 5 yolunu aktarıyor.

COVID-19 salgınıyla birlikte her zamankinden daha çok çevrim içi ortamlara yönelen kullanıcılar, hackerlerin koordineli ve ikna edici saldırıları karşısında savunmasız kalmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar, geçtiğimiz yıl 55 milyondan fazla kişinin kimlik hırsızlığı kurbanı olduğunu gösterirken, online platformları kullanan birçok kullanıcının siber suçluların öncelikli hedeflerinden biri olduğunu aktarıyor. Özellikle, kullanıcıların dikkatini çekmek için aylık ödeme ile platforma erişim sağlamak yerine abartılı indirim ve hatta ücretsiz kayıt gibi fırsatları kullanarak saldırı düzenleyen saldırganlara karşı kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kişisel verilerin korunması için 5 öneride bulunuyor.

Online Yayın Platformları Kullananlar Dikkatli Olmalı!

Her geçen gün daha da popüler hale gelen dijitalleşme, eğlence sektörünü de etkisi altına alıyor. Pandemiyle birlikte kullanıcılardan yoğun ilgi gören çevrim içi platformlar, hizmetlerini genişletmek için dijitalleşme süreçlerine katılsa da siber saldırganların radarından kaçamıyor. Kullanıcıların bu denli aktif olduğu bu platformlar üzerinden kişisel verilere erişmek isteyen hackerlerin girişimlerine karşı dikkatli olunması gerektiğini aktaran Serap Günal’a göre, şirketlerin ve kullanıcıların olası kimlik avı saldırılarından korunabilmesi için güçlü siber güvenlik önlemleri alması önem arz ediyor.

Kişisel Verilerinizi 5 Adımda Koruyun!

Kullanıcılar üzerinde uygulanan sosyal mühendislik saldırıları farklılık gösterebiliyor. Siber saldırganların, online platformların popülerleşmesinden dolayı saldırılarındaki içerikleri de ona göre güncellediğini hatırlatan Serap Günal, bu tarz platformlarla ilgili e-posta kutusuna düşen iletilere dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor ve kişisel verilerin korunması için 5 güçlü öneri paylaşıyor.

1. E-postalarınıza gelen maillerin doğruluğunu mutlaka kontrol edin.

2. İndirim ve hediye tekliflerinin doğruluğunu teyit edin.

3. Platformların kendi siteleri üzerinden adımları takip ettiğinize emin olun.

4. Hesap özetlerini ve kredi kartı ekstrelerini kontrol etmeyi unutmayın.

5. Antivirüs yazılımları kullanın.