Akciger-Kanseri_saglik

Akciğer Kanseri Tedavisinde Umut Vadeden Gelişme

Akciğer kanseri tedavisinden kullanılmak üzere üretilen hapın, günlük alınması durumunda bu kanser türünden doğan ölüm riskini yarı yarıya indirdiği bildirildi.

Akciğerkanseri, dünya genelinde her yıl yaklaşık 1.8 milyon ölümle en çok ölüme neden olan hastalıktürü olarak biliniyor.

ABD’nin Illinois eyaletine bağlı Chicago kentinde düzenlenen yıllık kanseruzmanları konferansında akciğerkanserine ilişkin klinik araştırma verileri yayınlandı.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) toplantısında sunulan sonuçlara göre, ‘Tagrisso’ adı altında pazarlanan osimertinib ilacının günlük olarak alınması, tümörleri cerrahi ameliyatla çıkarılan hastalarda ölüm riskini yüzde 51 oranında önemli ölçüde azaltıyor.

AstraZeneca tarafından üretilen ilaç, mutasyona uğrayan ve küçük hücreli olmayan belirli bir akciğer kanseri tipini hedefliyor.

Epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) olarak adlandırılan bu mutasyonların, ABD ve Avrupa’daki vakaların yüzde 10 ila 25’ini, Asya’daki vakaların ise yüzde 30 ila 40’ını etkilediği bildiriliyor.

680 kişi katıldı

Firma tarafından yürütülen ve 5 yıl süren klinik araştırma, 20’den fazla ülkede hastalığın erken aşamasında olan yaklaşık 680 katılımcıyı içeriyor.

Klinik araştırmanın, 20’den fazla ülkede hastalığın erken bir aşamasında olan yaklaşık 680 katılımcıyı içerdiği belirtildi. Katılımcıların yarısının ilaçla tedavi olduğu, yarısının ise plasebo aldığı ifade edildi.

Sonuçlar, ilacın tedavi edilen hastalarda ölüm riskini yüzde 51’e kadar azalttığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, tedaviyi kabul eden hastaların yüzde 88’i, plasebo alan hastaların ise yüzde 78’i hâlâ hayatta.

700 bin hasta kullandı

AstraZeneca’dan yapılan açıklamaya göre, ösimertinib hâlihazırda birçok ülkede onaylandı ve şu ana kadar yaklaşık 700 bin hastaya verildi.

Öte yandan, hastalardan gelen şikayetlere göre, ilacın şiddetli yorgunluk, deride dökülmeler ve ishali de içeren çeşitli yan etkilere neden olduğu belirtiliyor.