AKUT Rize Sel Felaketinde 16 Vatandaşımızı Güvenli Alana Tahliye Etti

AKUT, Rize sel felaketinde 16 kişiyi güvenli alana tahliye etti ve hayatını kaybeden 2 kişinin cansız bedeninin tahliyesini gerçekleştirdi. Rize ekibinden 7 ve Giresun ekibinden 6 gönüllüyle yürütülen arama kurtarma çalışmalarına, AKUT Başkanı Recep Şalcı ve AKUT Yönetim Kurulu Üyesi Murat Boz bizzat katıldı.

Rize´de 14 Temmuz 2021 Çarşamba günü meydana gelen ve şu ana kadar maalesef 6 kişinin hayatını kaybettiği sel ve heyelan felaketinde, AKUT Arama Kurtarma Derneği; Rize ekibinden 7 ve Giresun ekibinden 6 gönüllüsüyle, Muradiye ilçesinde 13 km’lik dere ve nehir yatağında arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalara AKUT’un yanı sıra; AFAD, JAK, ANDA, UMKE, Sahil Güvenlik, İHH ve Emniyet Su Altı ekiplerinin de katıldığı belirtildi. AKUT’un şu ana kadar 16 kişiyi güvenli alana tahliye ettiği ve hayatını kaybeden 2 kişinin cansız bedeninin tahliyesini de gerçekleştirdiği bildirildi. Arama kurtarma çalışmalarına, AKUT Başkanı Recep Şalcı ve AKUT Yönetim Kurulu Üyesi Murat Boz bizzat katıldı.

Yarım saat kadar süren bir olaydır sel felaketi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AKUT Başkanı Recep Şalcı, tüm Rizelilere geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, felakette hayatlarını kaybedenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı diledi. Sel felaketlerinin arama kurtarma çalışmalarının en zor yapıldığı felaketlerden olduğunu belirten Şalcı; “Sel felaketleri çok hızlı gelişen afetlerdendir. Topu topu yarım saat kadar süren bir olaydır sel felaketi; yarım saatte her şey başlar ve biter. Suda arama yapıyoruz tahliye dışında ve ayrıca özel cihazlarla, sondalarla balçık içinde aramalar yapıyoruz. Genelde maalesef cenaze aramaları olur bunlar ve yine öyle oldu. Su seviyesinin alçalıp yükselmesine bağlı olarak, belirlenen yerlere birkaç kez bakmamız gerekiyor. En önemli sorunların başında balçık geliyor, suyun yüzeyini değil, su çekilince balçığın içine de bakmanız gerekiyor. İlk aramalar yapıldı, şu aşamada balçık altında derin aramalar yapılıyor. AKUT olarak şu ana kadar 16 vatandaşımızı güvenli alana tahliye ettik.” dedi. 

Recep Şalcı: “Sel felaketinde önceden tahliye hayat kurtarır; ihmal can alır.”

Gelecek için bazı önemli uyarılarda da bulunan Recep Şalcı, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle küresel ısınma ile beraber, bazı bölgelerimizde meteorolojik afetler artmaya başladı. Bunların içerisinde de birinci sırada sel geliyor. Özellikle Karadeniz bölgesinde bu afet, hızlı ve sistematik bir artış içerisinde… Haziran ve Eylül ayları arası, hem istatistiki hem de gözle görülür bir şekilde artış aylarıdır. Kısacası, bu aylarda sel felaketi, Karadeniz Bölgemiz için; özellikle Rize için beklenen bir felakettir. Vatandaşlarımızdan hava durumu bilgilerini dikkatle takip etmelerini rica ediyoruz. Uyarıları dikkate alarak riskli alanları önceden tahliye etmeleri gerekiyor. Sel felaketinde önceden tahliye hayat kurtarır; ihmal can alır. Sel felaketleri için alınacak en önemli bir başka önlem ise, yanlış yerde ve yanlış şekilde yapılaşmadan uzak durmaktır. Ve Sel Acil Durum Eylem Planlarına, Karedeniz Bölgemiz için en az deprem kadar önem vermemiz gerekiyor.”

AKUT Başkanı Recep Şalcı, özellikle desteklerinden dolayı tüm Muradiye halkına ve Rizelilere, her türlü ekipman ve araç desteği için devletin ilgili birimlerine ve büyük bir işbirliği içinde arama çalışmalarını yürüten tüm arama kurtarma ekiplerine teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.

Arama çalışmalarının devam ettiği felakette, AKUT Giresun ekibinden nöbeti, Trabzon ekibinin alacağı bildirildi.