Aydın Lezzetleri

Aydın zengin kültür mirası ve uygarlıklar tarihinin etkisiyle mutfak kültürü açısından da çeşitliliğe sahiptir. Ziyaretçilerine, leziz et yemekleri, yöresel otlardan yapılan zeytinyağlıları, özel tatlıları ve kaliteli tarımsal ürünleriyle geniş yelpazede tadım yapabilme imkânı sağlar.

İncir ve Zeytin

“Dağlarından yağ ovalarından bal akar.” sözünün hakkını veren Aydın verimli topraklarında ve ovalarında yetişen yöresel ürünleri ile konuklarına ikramlarda cömert bir şehirdir. Dünyanın en kaliteli incirlerinden kabul edilen, coğrafi işaretli Aydın inciri mevsimine göre hem taze hem de kuru olarak tüketilebilecek lezzetli bir incir türüdür. Uzun süreli tüketimi ile kuru incirin farklı şekillerde sunulmuş ürünlerini Aydın şehir merkezindeki satış mağazalarında ve yerel pazarlarda bulmak mümkündür. Taze incir ise yaz mevsimi başında Aydın seyahatiniz sırasında yol kenarlarındaki çiftçilerden veya yerel köylü pazarlarından satın alınabilir.

Akdeniz ikliminin ve medeniyetinin sembolü zeytin Aydın’ın önemli tarım ürünlerindedir. Uzun yıllar yaşayan ağaçları, insan sağlığına olan faydaları, önemli bir ticaret ürünü olması ile zeytin tarih boyunca insanlık kültürünün önemli bir ögesi olmuştur. Tadına doyulmaz lezzetiyle yöresel Aydın zeytinleri, farklı tatlarda ve sunumlarda yerel üreticilerden ve şehir merkezindeki çeşitli işletmelerden satın alınabilir.

Ayrıca topraktan sofraya tazeliğini koruyan Sultanhisar çileği, Aydın’ın yeşil yaylalarında ve dağ yamaçlarında yetişen kestane de özgün ürünler arasında yer alır.

Pide

Peynirli, kıymalı, kaşarlı, yumurtalı ve tahinli çeşitleri ile Türk mutfağının önemli lezzetlerinden olan pidenin odun ateşinde usta eller tarafından pişirilen Aydın’a özgü çeşitlerini özellikle Yenipazar, Karacasu ve Bozdoğan ilçelerinde tatmak mümkündür.

Keşkek

Türk kültürünün törensel yemeği olan keşkek, Aydın’da düğün, sünnet, yardımlaşma gibi özel günlerde imece usulü ile yapılan bir yemektir. Anadolu’nun en eski geleneklerinden biri olan keşkek kültürünün en eski örneklerinden biri, Karacasu ilçesinde 700 yılı aşkın süredir Dedebağ Keşkek Hayrı ile yaşatılmaktadır.

Paşa Böreği

Aydın’a gelindiğinde tadına bakılmadan geçilmeyecek özel bir lezzet olan Paşa Böreği, yufkaların et suyuyla tatlandırılması, dana kıyması, çam fıstığı, maydanoz, baharatlardan oluşan iç harcın eklenmesi ile yapılır. Tereyağı ve süzme yoğurt ile servis edilen hem göze hem damağa hitap eden Paşa Böreği, mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Yöresel Ot Yemekleri

Ege mutfağının izlerinin yoğun biçimde görülebildiği, Aydın’ın ılıman ikliminde yetişen çeşitli yöresel otlarla yapılan zeytinyağının hafif lezzetiyle pişirilen sağlıklı yemekleri ise ayrı bir yere sahiptir. Kedirgen otu ve pırasa ile yapılan, yoğurtla süslenen kedirgen (tilki kuyruğu) kavurması; ısırgan otunun sade ya da yumurtalı olarak sunulduğu dalgan (ısırgan otu) kavurması; dereotunu andıran ve Aydın’da bol miktarda yetişen arapsaçı otundan yapılan zeytinyağlı arapsaçı; ayrıca zeytinyağlı börülce, pazı otu kavurması, ebegümeci kavurma, semizotu yemeği gibi zengin çeşitlilikte zeytinyağlı ve otlu yemekler sunulmaktadır.

Bal kabağının muhteşem lezzetiyle yapılan kabak tatlısını, kışın yağan karın özel kuyularda saklanması ve yazın pekmez veya meyve şurupları ile tatlandırılan kar helvasını, Çine ilçesinin meşhur lezzeti Çine Köftesini, çam ağaçlarının özünden gelen çam balını, mis kokulu narenciye çeşitlerini, masmavi denizlerde yetişen çeşitli deniz mahsullerini tatmadan Aydın seyahatinizi tamamlamayın.

Kaynak: https://goaydinturkiye.com/tr/aydin-goturkiye

https://aydin.ktb.gov.tr/