Başkent’te Kırmızı Beyaz 30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı Gençlik Parkı’nda düzenlendiği ve binlerce Başkentlinin kırmızı-beyaz kıyafetler giyerek katıldığı etkinlikle kutladı. Sunay Akın ve ünlü sanatçı Bengü’nün sahne aldığı kutlamalara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ev sahipliği yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı kutlama etkinliğinde Başkentlilere seslenen Yavaş, “Atalarımızın bize emanet ettiği Ankara’yı, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği şekilde ilelebet yaşatacak çalışmalara söz veriyoruz” dedi. Sosyal medya hesapları ve Youtube kanalı üzerinden de canlı olarak yayınlanan kutlama programı izlenme rekoru kırdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un 99. yıldönümü için Başkentlilere özel bir kutlama programı hazırladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve eşi Nursen Yavaş’ın ev sahipliğinde Gençlik Parkı’nda gerçekleşen programa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleri, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Çeşitli sahne gösterileri ve kısa film gösterimlerinin de yer aldığı etkinlikte Sunay Akın ve Bengü sahne alarak Ankaralılara unutulmaz bir akşam yaşattı.

Mansur Yavaş Başkentlilere Söz Verdi

Kırmızı-beyaz kıyafetlerle kutlama etkinliğine katılan binlerce Başkentliye seslenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’nın milli mücadelenin karargâhı olduğunu belirterek bir söz verdi:

“Esarete karşı cesaretlerini gösterip, düşmana Anadolu’ya geldikleri için zindan eden, Türkiye’nin bütün renklerini bir araya getirip yokluk içerisinde emperyalizme karşı savaşan Anadolu’nun merkezi Ankara… Bu bağımsızlık savaşını, bağımsızlık ülküsünü bütün dünyaya haykırıyoruz. Atalarımızın bize emanet ettiği Ankara’yı, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği şekilde ilelebet yaşatacak çalışmalara söz veriyoruz.”

Kılıçdaroğlu: “Cumhuriyeti Demokrasiyle Taçlandıracağız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise kutlama programındaki konuşmasında demokrasi vurgusu yaptı:

“Önümüzdeki yıl Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağız. 100 yıl içinde pek çok badireyi atlattık. Sorunlarımız oldu ama Cumhuriyeti yaşattık ve yaşatmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki seçimlerde Allah’ın izniyle Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız. Güzel demokrasimizi, Mustafa Kemal’in idealinde olan demokrasiyi mutlaka ama mutlaka getireceğiz. Düşüncesi özgür, söylemlerinde hiçbir kısıtlama olmayan, rahatlıkla herkesin düşüncesini ifade ettiği, hep birlikte yaşadığımız, barış içinde yaşadığımız, güzellikler içinde yaşadığımız güzel Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız. Bunun sözünü veriyorum.”

Sunay Akın Ve Bengü’nün Sahne Performansıyla Başkentliler Coştu

“Kırmızı Beyaz Giy Gel. Zafere Ortak Ol” çağrısıyla düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliği, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından Sunay Akın’ın  ‘Zafere Giden Yol’ adlı sunumuyla başlarken, ünlü şarkıcı Bengü’nün konseriyle devam etti.

Ankaralıların programa ilgisi yoğun olurken, sahnedeki sunumuyla vatandaşların sık sık alkışladığı Sunay Akın, “Zafer Bayramı’nda Türkiye’nin her yerinde olmak güzel fakat Ankara’da olmak çok başka bir duygu. Vatansever, güzel insanlar sayesinde bayramlarımızda bir araya geliyor ve coşkuyla kutluyoruz. Bilginin ışığında bir araya geliyoruz. Çocukluğuma ait hatıraların olduğu Gençlik Parkı’nda 30 Ağustos Zafer Bayramı için Ankaralılar ile buluşmak çok onur verici” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

10. Yıl Marşını Türk bayrakları eşliğinde hep bir ağızdan Başkentlilerle seslendirmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden sanatçı Bengü ise, “Atatürk’ün izinde evlatlar yetiştirmek istiyorum. Karnımda oğlumla Zafer Bayramı’nı Başkent’te kutlamak nasip oldu. Bugün o yüzden çok mutlu ve gururluyum” dedi.

Canlı Yayında İzlenme Rekorları Kırıldı

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen, ABB TV ve Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları ile Youtube Kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama etkinliği izlenme rekorları kırdı.

Canlı yayını yaklaşık 100 bin kişi izlerken, 30 Ağustos Zafer Bayramı programı için Gençlik Parkı’na gelen 7’den 70’e tüm vatandaşlar duygularını şu sözlerle ifade ettiler:

-Osman Köseoğlu: “Çok güzel bir etkinlik düzenlenmiş. Sunay Akın ve Bengü ile coşacağız.”

-Mesut Erdek: “Herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı mutlu ve neşeli geçsin. Böyle bir belediye başkanımız olduğu için gurur duyuyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.”

-Aleyna Yıldırım: “Çok güzel oldu bu etkinlik. Pandemiden dolayı kutlayamamıştık geçen sene. Mansur Yavaş’a çok teşekkür ederiz. Kendisi öğrencileri ve gençleri çok düşünüyor.”

-Yurdagül Taşdemir: “Çok heyecanlıyım. Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı günü. Çok güzel bir duygu burada olmak. Çok teşekkür ediyorum.” -Gözde Aktaş: “Erzurum’dan geldim. Atatürk’ün bize bıraktığı Zafer Bayramı’nı burada kutlamak bizi çok mutlu ediyor.”