Bavyera Başbakanı Söder’in İftar Ziyareti

İslam Kültür Merkezleri Bavyera Eyalet Birliğinin düzenlediği İftar programının şeref konuğu Bavyera Eyalet Başbakanı Dr. Markus Söder, yaşadığı Nürnberg kentinden ve sık ziyaret ettiği Türkiye’den, Türklerin misafirseverlik ve yemeklerinin lezzetini bildiğini söyledi.

LVIKZ (İslam Kültür Merkezleri Eyalet Birliği)nin düzenlediği ve 40 davetlinin katıldığı İftar Programı, Alihan Soylu hocanın Kur’an’dan bölüm okuma sonrası açılış konuşmasında şeref misafirleri Başbakan Söder ile Hükümetin Uyum Sorumlusu Karl Staub ve Kültür Merkezleri (Köln) Başkanı Ali Yılmaz ile davetlileri selamladı.

1970 li yıllarda Münih’te şimdi Gasteig (Kültür Merkezi)nin olduğu yerde Türkiye’den gelen misafir işçilerce, Cuma ve Bayram günlerinde dinsel görevlerini yerine getirdikleri ve sonradan gelen aileleri ve yetişen çocuklarının ihtiyacını karşılayamaz hale gelen mekanın, günümüzde Münih Merkez ve Bavyera’da 39 şubesi ile genişlediğini ve çocuklarla  gençlere din bilgisi yanında topluma sosyal olarak uyum

sağlayacak okul bitirme diplomasıyla yüksek eğitim görmelerine imkan vererek, ücretsiz olarak Yurtlarla hizmet verdiğini söyleyen Polat Akıncı, diğer derneklerden farklarının “eğitim” olduğunu vurguluyarak, Yurtlarından gelenler arasında işsizlik oranının “O” olduğuna dikkat çekti ve Üye aidatları, bağışlarla finanse edilen ve Eyalet Merkezi koordinasyonunda, programları Almanca olan müstakil dernekler sayısının artmakta olduğunu belirtti.

2023 yılında Eyalet Merkezleri Köln’deki Merkezinin kuruluşlarının 50. Yılı kutlamasını şereflendiren Federal Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeir’den sonra Münih’teki Eyalet Merkezi İftarına katılan Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder yaptığı konuşmada, Türklerin Almanya’ya misafir olarak ilk kez ayak bastıkları işsizlik oranının ve kriminalitenin en az, herkesin mutlu olduğu günümüzün Münih’inde, toplumun ayrılmaz parçası olduğunu söyledi.

Yaşadığı Nürnberg kentinden ve sık yaptığı Türkiye ziyaretlerinden Türk misafirseverliği ile lezzetli yemeklerini bildiğini söyleyen Söder, topluma uyum konusunda eğitim gibi Kiliseler ve İslam kurumlarının da dinsel görevlerinin ve demokratik anlayışla kişi onuruna saygılı birlikte yaşama arzusunun önemine dikkat çekti ve “arkadaşlıklar da mideden geçer” diyerek davette hazırlanan sofraları işaret etti.

İslam Kültür Merkezleri Başkanı Ali Yılmaz da İftar açılışı öncesi konuşmasında, İslamda Ramazan ayının ayrıcalıklı önemini, nefsi disiplin, sosyal birliktelik, paylaşım ile Dinsel görevlerin camilerde birlikte gerçekleştirilmesinin insanın güncel zorlukların ötelenmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Günümüz dünyasının politik, ideolojik, etnik ve dinsel çatışmalarla ayrıştırma sürecinde olduğunu savunan Yılmaz, Orta Asya’dan 14. Yüzyılda kaynaklanan Sufi geleneğine odaklı Derneklerinin, barış ve hoşgörü değerleriyle gençlerin eğitim ve desteklenmesinin anakonu olarak benimsendiğini söyledi ve sözlerini hayatını 20. yüzyılda gençlerin eğitimine vakfetmiş büyük öğreticileri Süleyman Hilmi Tunahan’ın “ toplumun canlandırılması, kötünün yok edilmesiyle değil, yeni nesillerin eğitimle yetiştirilmesiyle mümkündür” deyişiyle tamamladı.

Davet, İftar duası ve Dernek aşçısının hazırladığı menü eşliğinde sohbetle tamamlandı.