Bebeklerde Obezite Problemi

Günümüzde artışa geçen obezite problemlerine karşı pek çok uzmanın ortak görüşü; bu problemin bebeklik dönemindeki beslenme tarzından kaynaklandığını yönünde… Özellikle bebeklik döneminde kilo artışının kontrollü bir şekilde olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ferhat Çekmez, bu dönemde benimsenen beslenme rutinin, ileri yaşlardaki yaşanabilecek sağlık sorunlarında rol oynadığını da vurguluyor. Çekmez, bebeklerde obezitenin genetik bozukluklarının yanı sıra kalorisi yüksek olan ürünlerden kaynaklandığını belirtiyor.  

6 ve 36 ay dönemindeki bebeklerin ek gıdaya geçiş süreçlerinde sindirim sistemini koruma altına alarak, vitamin ve mineral değeri yüksek olan besinlerle beslenmesini aynı zamanda kalın motor becerilerinin geliştirilmesinin de  obezite riskini minimize ettiğini biliniyor.

6.aydan itibaren beslenme rutinleri daha dikkatli bir şekilde ele alınmalı

Bebeklerde obezite probleminden bahseden Çocuk Hastalıkları ve Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Prof.Dr.Ferhat Çekmez, 6. aydan sonra bebeklerin büyüme hızı yavaşladığını, bundan dolayı ebeveynleri tarafından beslenme rutinlerinin daha dikkatli bir şekilde ele alınması gerektiğini ifade etti. Çekmez, bebeklerin 6.ayından itibaren katı gıdalara geçiş döneminde mevsimine uygun sebze ve meyve tüketiminin önemli olduğunu dile getirerek, tahıllı kaşık mamalardan destek alınabileceğini altını çizdi. Çeşitli meyvelerle harmanlanan tahıllı kaşık mamaların lif açısından da zengin olduğundan bahseden Prof.Dr.Ferhat Çekmez, bu mamaların katı gıdalara alışma döneminde de kritik bir rol oynadığına dikkat çekti. 

Tahıllı kaşık mamalar bebek beslenmesinde kritik bir rol oynuyor

Günlük ihtiyaçlarının karşılanmasında da tahıllı kaşık mamaların büyük bir rol oynadığını belirten Çekmez, mevsime uygun meyvelerle geliştirilen bol tahıllı mamaların bebeklerin beslenme programında yer almasını öneriyor. Özellikle bebeklerin, motor becerilerinin geliştirilmesine yönelik hareketler yapmasının da sağlıklı bir şekilde yavaş kilo alımını da desteklediğini belirtti. 

Uyku düzeni kilo kontrolü açısından önemli!

Bebeklerin uyku düzeninde kilo kontrolü açısından önemli olduğuna dikkat çeken Çekmez,   bebeklerin rahat bir uyku alabilmesi için tahıllı kaşık mamaların beslenme rutinlerinde yer alması gerektiğini dile getirdi.   Çekmez, ayrıca çok tahıllı kaşık mamaların besleyici ve doyurcu olmasının uyku öncesinde de bebeklerin rahatlamalarına ve rahat bir uyku almalarına destek olduğunu vurguladı.