Ekrem İmamoğlu

Bir Seçimin Ardından…

31 Mart 2019 yerel seçimleri kıran kırana geçti. Başta sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün partiler ve liderleri seçim çalışmalarına müdahil oldu.

AK Parti’nin ve Cumhur İttifakının İBB Başkan adayı Binali Yıldırım, devletin pek çok kademesinde görev yapmış, (Milletvekili, Ulaştırma Bakanı, Türkiye Cumhuriyetinin son Başbakanı, TBMM Başkanı), tecrübeli, partinin ağır toplarından ve kazanacağı kesin gözüyle bakılan kişi. Binali Yıldırımı bütün Türkiye tanıyor.

Diğer taraftan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu… Beylikdüzü ilçe belediye başkanlığı yapmış genç, azimli, çalışkan. Beylikdüzü’nde tanımayan yok. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in (Millet İttifakı) adayı. Ama İmamoğlu’nun İstanbul’da tanınma oranı %16. Yani bir bakıma risk.

31 Mart akşamı seçimler yapılıyor… Saat 23.00 bile olmadan Binali Yıldırım kameralar karşısına geçiyor ve “seçimi 3600 oy farkıyla kazandık” diyor ve bir daha kameralar önüne geçmiyor. Fakat bunu söylediği anda AA veri akışını kesiyor ve saatlerce AA dan haber yok. İstanbul’lular sabah her yerde ‘’Gönül belediyeciliği kazandı’’ afişleriyle uyanıyor ve şaşırıyorlar. Çünki afişlerde Cumhurbaşkanı ve Binali Yıldırım’ın fotoğrafları var.

Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu ise saat başı kameralar karşısında. Kendi kurdukları sistemle alınan oy neticelerini saat saat veriyor.

İktidar oylar çalındı iddiasını ortaya attı. Binali Yıldırım bir TV pragramında oyların gerçekten çalınmadığını, bunların mahalli bir dille söylendiğini ifade etti. Yani iddia edildiği gibi oylar çalınmamıştı. Peki çalınmamıştı da bu iddialarla seçmen mi etkilenmek istenmişti?

Neticede Ekrem İmamoğlu seçimi kazanıyor. Uzun süren sancılı bir dönemden sonra mazbatasını alıp makam koltuğuna oturuyor. Fakat önceleri seçim neticesi kabul edilmiş manasında açıklamalar yapıldı ama yine de AKP tarafından YSK’ya itiraz ediliyor. Ve İmamoğlu’nun kazanmış olduğu mazbatası elinden alınıyor.

23 Haziranda seçimlerin yenilenmesine karar veriliyor. İstanbul’lular Ekrem İmamoğlu’na haksızlık yapıldığına inanıyor. Seçimlerin yenileneceği gün olan 23 Haziranda her iki tarafın seçmenleri tatillerini yarıda keserek İstanbul’a akın akın geliyorlar. Gelinlik ve damatlıkla nikahtan seçim sandıklarına koşanlar var. Yenilenen seçimde Ekrem İmamoğlu 806.426 gibi büyük bir oy farkıyla seçimi ikinci kez kazanıyor. Seçim sonucu : Ekrem İmamoğlu (CHP): %54,21 ve 4.741,870 oy, Binali Yıldırım (AKP) %44,99 ve 3.935,444 oy. Seçimin galibi tartışmasız Ekrem İmamoğlu oluyor.

“SANDIKTAN SEFER GÖREV EMRİ ÇIKMIŞTIR”

Seçimi bir kişi, bir parti, bir grup, bir kesimin değil bütün İstanbul’luların, bütün Türkiye’nin kazandığını vurgulayan İmamoğlu, bunu şu an belki herkes tam olarak hissedemese de kısa sürede herkesin böyle hissedeceğini belirtti.

Ekrem İmamoğlu bunu sağlamak için canla başla çalışacağını, hiç kimseyi ayırmayacağını, dışlamayacağını ifade ederek, “Bugün benim için sandıktan sefer görev emri çıkmıştır. Vatandaş bana İstanbul’un işsizlik ve yoksullukla mücadele seferberliğini, yeşil alanlarla donatma seferberliğini, hızlı, kaliteli ve ucuz ulaşım seferberliğini başlatmak ve sonuca ulaştırmak için kutsal bir görev vermiştir. Bu benim hayatımdaki en değerli, en gururlu, en onurlu görevdir. Bu görevi çocuklarıma, eşime, aileme, tüm İstanbul‘lulara mahçup olmadan layıkıyla yapmaktan başka hiçbir gündemim, önceliğim yok ve olmayacaktır” diye konuştu. Seçimi tüm İstanbul kazandı. Yeni bir sayfa açıldı. Bu benim için onurlu bir görev. Hiç kimseyi ayırmadan çalışacağım. Sayın Cumhurbaşkanım, sizinle uyum içinde çalışmaya hazırım.

“HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK”

İmamoğlu konuşmasında, “millet adına yapılacak hizmetlerin parti farklılığı gerekçesiyle engellenmek istenmesi gibi bir durumla karşılaşılırsa, engelleme ile ilgili bir takım siyasi çalışmalar yapıldığını görürsek her şeyi şeffaf bir şekilde vatandaşla paylaşacağız.” diyen İmamoğlu Türkiye Cumhuriyeti’nin her kurumunun değerli olduğunu belirtti.

Artık gece gündüz demeden, çok yoğun tempolu bir çalışmaya başlamak için sabırsızlandığını vurgulayan İmamoğlu, bu tempo içinde gücünü, enerjisini her zaman olduğu gibi vatandaşın samimi duygularından, sevgisinden ve güveninden alacağını bildirdi. Geçen aralık ayında aday olarak ilk ortaya çıktığında “Tanıdıkça beni sevecekseniz” dediğini anımsatan İmamoğlu, “Çok şükür dediğim gibi de olmuştur. 31 Mart’tan sonra da ‘Her şey çok güzel olacak’ demiştim. Görecekseniz o da olacak. Her şey bu güzel İstanbul’da çok güzel olacak.” diye konuştu.

KİM NE DEDİ?

Recep Tayyip Erdoğan: “Milli irade tecelli etti”. Ekrem İmamoğlunu kutlayan Erdoğan: “Milli irade bir defa daha tecelli etmiştir. Gayrı resmi sonuçlara göre kazanan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyorum. Sonuç İstanbul’umuz için hayırlı olsun.”

Kemal Kılıçdaroğlu: İmamoğlu’nun ikinci zaferinin ardından konuştu: “Ben bu milletin ferasetine güveniyordum. Demokrasiye yapılan darbeyi giderdiler. Allah’ın izniyle 800 bin fark ile biz bunu çözdük. Artık bu saatten sonra kapalı kapılar ardında hiç kimse millet iradesine darbe yapamaz. Artık hiçbir güç mazbatayı vermemezlik edemez” dedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener: Millet, “Dur orada söz bende” demiştir. Kulakları çekip kızarttı. Türk Milleti büyük bir demokrasi dersi vermiştir. Milletimiz bu zihniyetin kulağını kızartmış, “ben yaptım oldu” diyenlere “Dur orada. Söz de karar da benim” demiştir” ifadesini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: “Kardeşliğin pekişmesine vesile olmasını diliyorum. Milletimizin iradesi tecelli etmiştir. Bize düşen bu karara saygı duymaktır” ifadesini kullandı. Karamollaoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yenilenen İBB Başkanlığı seçimine ilişkin “İstanbul seçimlerinin milletimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ediyor, sandıktan çıkan sonucun 82 milyonun kardeşliğinin pekişmesine vesile olmasını diliyorum”değerlendirmesinde bulundu.

Ak Parti adayi Binali Yıldırım: İlk sonuçlar belli olmaya başladığında hemen medya önüne çıkıp şöyle konuştu: “Seçimi rakibim İmamoğlu önde götürüyor. Kendisini tebrik ediyorum.”

24 HAZİRAN TARİHLİ BAZI GAZETE BAŞLIKLARI ŞÖYLE İDİ:

Akit: 25 Yıl sonra sola teslim. Aydınlık: Sonucunu ekonomi belirledi. Cumhuriyet: Halkın zaferi. Karar: Sandıkta deprem. Takvim: Demokrasi kazandı. Sabah: Demokrasi kazandı. Sözcü: Tarihi fark. Yeniçağ: Hak yerini buldu. Akşam: İstanbul kararını verdi. Hürriyet: İstanbul‘un Tercihi. Milliyet: İstanbul seçimini yaptı. Posta: Ve İstanbul seçimini yaptı.
Star: İstanbul seçimini yaptı. Yeni Şafak: İstanbul seçimini yaptı.

Haber Analiz: Muzaffer KAPLAN