Bit me diii..!

Dünyanın pek çok ülkesi ve tabi ki biz de normale dönüp salgını artık bitti sanar ve sayarken Dünya Sağlık Örgütü baş uzmanı Soumya Swaminathan, ABD merkezli Bloomberg’e salgında yaşanan son durumla ilgili açıklamalarda bulunarak ilk kez Hindistan’da ortaya çıktıkan sonra hızla yayılan Delta varyantının, corona virüsü salgınının sonuna yaklaşmadığımızın en açık kanıtı olduğunu söylemiş.

Yani Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, aşılama kampanyaları ve alınan önlemlere rağmen salgının hızını tam olarak kesmenin mümkün olmadığını başka cümleler kurarak belirtmiş.

Swaminathan bazı ülkelerde ağır vaka ve hastaneye yatışların azaldığını vurgularken buna karşın dünyanın büyük bir bölümünde oksijen yetersizliği, hastane kapasitelerinde doluluk ve yüksek ölüm oranlarıyla karşı karşıya olunduğunun da altını çizerek Son 24 saatte dünya  da ki yeni vaka sayılarının 500 bine yakın,ölümlerin  ise 9 bin 300 seviyesinde seyrettiğini dolayısı ile bu verilerinde salgının yavaşlamadığını gösterdiğini ileri sürmüş.

Swaminathan’ın bir  diğer saptaması da, Dünya Sağlık Örgütü’nün altı bölgesinden beşinde vakaların artış eğiliminde oldukları, Afrika’da ölüm oranlarının iki hafta içinde yüzde 30’dan yüzde 40’a yükseldiği bunun ana sebebinin de Delta varyantının hızlı yayılması, aşılama kampanyalarının global ölçekte yavaş ilerlemesi ve maske ile mesafe gibi kuralların gevşetilmesi yönünde olmuş.

Dünya Sağlık Örgütü, hükümetleri yeniden açılma sürecindeki olası risklere karşı uyarırken, DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan’da “Herkesin koruma altında olduğunu ve hayatın hızla normale dönebileceğini varsaymak dünya genelinde çok tehlikeli bir varsayım” demiş.

Kısacası bilim insanları bir kez daha malumu ilan etmişler.

Geçen gün kent içinde ve çarşılarında gördüğüm manzara da DSÖ nün saptamaları ile taban tabana örtüşüyordu.

Ahali salgını sıkılmakla sonlandırmış, acı patlıcanı kırağı çalmaz öz güveni ile kentin her yerinde yığınlar halinde dolanıyor.

Maske-mesafe- kuvvetle muhtemel ki hijyen üçlemesi de süratle kim takar parantezine alınıyor.

Eminim tüm ülke de ki manzara da Bursa’dan hiç farklı değildir.

Evet aşılamasının başlaması, önlemlerin kaldırılması hepimizin içine su serpti de çoğumuz bu durumu salgının tamamen önüne geçilmesi olarak algıladık.

Oysa;

Bugün (10 Temmuz 2021)saat 10:45 itibarı ile ülkemizde 1.Doz aşı Uygulanan kişi sayısı 37.509.251-2.doz uygulanan kişi sayısı 16.863.649 olmak üzere toplamda 57.185.487 kişi

Bu tablo da gösteriyor ki toplumsal bağışıklığın kazanılabilmesi için tüm aşıları yapılmış 60 milyon kişi rakamından oldukça uzağız.

Kaldı ki şimdiler de üçüncü aşılar da devreye alındı. Yani yol daha da uzadı.

Bir de aşılanma sürecini kulaktan dolma hurafelerin, gerçekliği bilimsel olarak kanıtlanmamış kerametleri kendilerinden menkul söylentilerin gazına gelip insanları paniğe sürükleyen ve aşı olmalarını önlemeye çalışan aşı karşıtları meselemiz var ki ona ayrı bir yazı yazmak gerekir.

Elbette niyetim felaket tellalığı yapmak filan değil, ancak her zaman ‘Bir’ olan doğruyu değiştirme çabasının beyhudeliğini dilerim kısa süre sonra yine deneme yanılma yöntemi ile anlamak zorunda kalmayız.

Uzun sözün kısası lafın hülasası, dere henüz çok uzak.

Salgın henüz

Bit me diii…!