Demirköylü Kursiyerlerin Eserleri Pendik’te Sergilendi

Bilecik Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi’nin Demirköy’deki el sanatları kursunda yapılan eserler, Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde sergilendi. Sergi, kağıt rölyef ve filografi dalında yapılan eserlerden oluşuyor. 2020-2021 eğitim öğretim yılında yapılan el sanatları kursunun usta öğreticiliğini Zeynep Karasu yaptı.

Düzenlenen sergi ile ilgili açıklama yapan merkez müdürü Sedat Büyük şunları söyledi: “Demirköylü kursiyerlerimizin yaptığı eserleri Pendik ve civarında oturan Bileciklilerle buluşturmak için bu sergiyi düzenledik. Kursiyerlerimiz el sanatları kursuna çok ilgi gösteriyorlar. Kendilerinin gizli kalmış sanatsal özelliklerini ortaya çıkarmak, daha çok sosyal ortamlarda bulunmak, farklı ürünler yaparak özgüvenlerini arttırmak için merkezimizin açtığı kurslara isteyerek katılıyorlar. Kursumuza katılan 83 yaşındaki Mihriye Şenol, yaptığı eserleri torunlarına hediye ediyor. Toplam 24 kursiyerin katıldığı serginin eser sayısı 106  adettir.”dedi. Sergi, 11 – 13 eylül 2021 tarihleri arasında 3 gün süre ile açık kalması  gerekirken gelen talep üzerine 19 eylül 2021 tarihine kadar açık kalacak.

Açılışa Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’e vekaleten Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Öğütçü, Bilecik Gölpazarı Belediye Başkanı Hayri Suer, İstanbul Bilecikliler Derneği Başkanı Faruk Şahin, Pendik Belediyesi Kültür Müdürü Mustafa Kemal Çalıkçı, Pendikli sivil toplum kuruluşları yöneticileri ve yerel basın yer aldı. Açılışa Pendik Halk Eğitim Merkezi Erzurum yöresi halk oyunları ekibiyle destek verdi. Ardından açılış konuşmaları ve plaket törenleri düzenlendi. Kursun usta öğreticisi Zeynep KARASU, kendi eliyle filografi olarak yaptığı “Bilecikliler Derneği Logosunu” dernek başkanı Faruk Şahin’e hediye etti. Protokol, açılış kurdelesini hep beraber kesti ve sergiyi gezdi.Sergiye, Gölpazarı Belediyesinin desteğiyle Demirköylü kursiyerler de katılldı. Gelen talep üzerine aynı sergi Kartal Belediyesinin fuaye salonunda da açılacak.