Devlet bankaları Français sistemi ile mi çalışıyor

Sen de bu bankalara iyice taktın“ dediğinizi duyar gibiyim. Takmamak mümkün mü Allah aşkına.

Bu nasıl devlet bankacılığı anlamak mümkün değil. Devletin en köklü ve eski bankalarından X Bankasın’a hesabımdan para çekmek için gittim. Gişe memuru hanımefendi “burası sizin şubeniz değil, buradan para çekmeniz durumunda 15 TL işlem ücreti ödemeniz gerekir. Ancak kendi şubenizden çekme durumunda bu ücreti ödemenize gerek kalmayacaktır“ dedi.

Benim anlayamadığım banka aynı banka, şube ayrı. Acaba şubeler Français Sistemi ile mi çalışıyor? Bu bankanın şubeleri kime veya kimlere ait? Devletin bankası neden başka şubelerden çekilen para için işlem ücreti alır?

Hani ben başka bir A bankasının hesabından X Bankasının şubesinden para çekecek olsam alacakları işlem parasını mantıklı bulur, saygı duyarım. Ama aynı bankanın aynı şubesinden yapılacak bir işlem için ücret alınmasını mantıklı bulmak mümkün değil.

Pek çok özel bankada böyle bir sistem yoktur ve gerekli kolaylığı buralarda bulmak mümkündür.

İnsanın aklına şu sorular geliyor: Devlet bankaları hantallaştı mı? Sahıs müşterileri yerine bol miktarda Kredi alacak şirket müşterilerini mi tercih ediyorlar. Ya da ilgisi olmayan branşlardaki şirketlere verilen krediler daha mı cazip geliyor. Yoksa özel bankalara müşteriyi yönlendirmekte hangi mantık vardır.

Devletin bir an önce bu duruma el atmasında fayda var.