Dünya Çorumlular Konfederasyonu Kültür ve Turizm Gezisi Düzenledi

Orta Karadeniz bölgesinde bulunan Hitit tarihinin barındırdığı nadide illerimizden biri olan Çorum, kültür sanat ve gastronomi gezisi düzenledi. Dünya Çorumlular konfederasyon genel başkanı Metin Akkuş ve yönetiminin düzenlemiş olduğu gezide, Dünya Çorumlular Konfederasyonu yönetimi, Ankara Çorumlular federasyon yönetimi, Genel başkan yardımcıları, ileri gelen toplum insanları ile çorumun tarihi yerlerini ve kültürünü yaşama imkânı yakaladı.

Ekim ayı kültür ve turizm gezisi 22/10/2022 cumartesi sabah saat Sekizde başlayıp gerçekleştirilen çorum kültürü ve tanıtımlı geziye,  STK başkanları, meclis üyeleri,  Savcılar, bürokratlar, profesörler, basın mensupları, dernek yöneticileri katılım sağladı.

Dünya Çorumlular konfederasyonuna kültür ve turizm gezisi için İstanbul belediye başkanı Hilmi Türkmen, Ankara Sincan belediye başkanı Murat Ercan otobüs tahsis ettiler.

Kültür ve turizm gezisine katılan heyette rehberlik yapan, Ortaköy  Belediye başkanı Taner İsbir ,Hitit üniversitesi  Dr. Öğretim Üyesi Nermin Atila  öncülüğünde gerçekleştirilen gezi sırasında Hitit uygarlıklarını, birçok medeniyeti barındıran dünyanın merkezini tanıtımını yaparak iki gün boyunca yöreyi gezdiler. Ekip, Hititlere başkentlik yapmış olan kutsal kent Şapinuva’yı ziyaret etti. 1990 yolundan beri kazısı yapılan bu kent Hititlerin kültür şehridir. Şapinuva’daki kazıları yakından takip eden başkan İsbir yörenin kültür ve gastronomi tanıtımını yaptı.

İncesu vadisi içerisinden Çekerek ırmağının, geçtiği doğal bir kanyon gezildi. Helenistik döneme ait en büyü kaya kabartması Kibele’yi gördüler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ın çok önem verip araştırılmasını istediği ilk milli kazı Alacahöyük gezisi yaptılar.

Anadolu’nun bilinen 400+ höyükten biri olan Alaca höyük Kazı başkanı Prof. Dr. Tayfun Yıldırım ‘la tanışma fırsatı bulan ekip, bizzat onun anlatımıyla höyük kazısı hakkında bilgi aldı. Çorum Alaca Müzesinde sunum yapan,  Arkeolog Prof. Dr. Tayfun Yıldırım ile Hititlerin tarihini, kültür ve tarihi yerlerini keşfettiler. Hitit, Frigler, Kimmer, Medler, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmendliler Beyliği, Moğol, Eretna Beyliği, Kadı Burhaneddin Ahmed Devleti ve bu dönemlerden sonra Osmanlı egemenliği altına giren Çorum, geçmişin izlerini görüntülediler.

Kültür ve turizm gezisi, iş insanı Serdar Yılmaz’ın Sabah Kahvaltı İkramı ile başladı. Şapinuva, İncesu Kanyonu, Gezisinin ardından Ortaköy Belediye Başkanı Taner Isbir misafirlere Öğle Yemeği İkramında bulundu.

Ortaköy belediye başkanı Taner İsbir, ilçenin tanıtımı için İstanbul ve Ankara’nın çeşitli ilçelerinden gelen heyetle birlikte yörenin tanıtımını yaptı. İlçede gerçekleştirilen proje ve hizmetler hakkında bilgiler verdi, ilçenin tarihini ve anlatan başkan İsbir ev sahipliğini yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.  Dünya Çorumlular Konfederasyonu Genel Başkanı Metin Akkuş ve beraberindeki heyete gerçekleştirilen ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Öğleden sonra kültür gezi heyeti Çorum’a hareket etti. Şehir turu yapıldı. Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın akşam yemeği çorum obasında İskilip dolması ikramında bulundu.  Belediyenin misafirler için ayırt ettiği Çorum merkezde büyük otelde konaklama yapıldı.

Pazar günü Sabah Çorum Müzesi, Alacahöyük Müzesi, Hattuşaş Antik Kenti, tarih gezisinden sonra Alaca itimat sürücü kursu sahibi, dünya Çorumlular federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Vedat Mutlu Tarafından Öğlen Yemeği İkramı yapıldı. Alaca kaymakamı Hicabı AYTEMUR öğle yemeğinde bir araya gelerek şehrin tarih ve kültürü konuşuldu.

 Öğleden sonra Boğazköy ilçesine ziyaret de bulunuldu. Şehrin önemli yerleri kültür turizm yerleri gezildi. Boğazköy belediye başkanı Mesut Ocaklı köy kıraathanesinde sıcacık çaylar yudumlarken  hoş sohbetler yapıldı.

İçilen çayların ardından Oğuzlar ilçesine hareket edildi, Obruk barajında nehirde müzik eşliğinde, yöresel oyunlar ve danslarla gemi turu yapıldı. Oğuzlar belediye başkanı Muzaffer Yıldırım Obruk Barajında Akşam Yemeği İkramında bulundu. Yıldırım konuşmasında Dünya Çorumlular federasyonu başkanı Metin Akkuş’a teşekkür ederken bölgede yetişen ceviz ikramında bulundu.

Çorum merkezde Çorum obası Millet bahçesi Çorum Mina Çorum müzesi gibi çok sayıda yere gidilerek kültür ve turizm gezisi, ziyaretçiler Çorum un gastronomi lezzetleriyle de taçlandırdıkları gezi sırasında Çorum belediye başkanı Halil İbrahim Aşgın  ve Turizm Müdürü Sümeyra Bektaş tarafından zaman zaman kültür gezisinde heyete eşlik etti. Anadolu’nun merkezindeki Çorum Hitit kentleri doğal güzellikleri yöresel mutfağı ve Çorumluların sıcak karşılamalarıyla karşılaşan heyet çorumun tarihi güzelliklerine hayran kaldı, yöreye tekrar gelmek istediklerini belirterek memnun bir şekilde ayrıldılar.

Dünya Çorumlular Konfederasyon Genel Başkanı ve yönetiminin düzenlemiş olduğu kültür ve turizm gezisi 23/10/2022 pazar akşam saat sekizde son bulmuştur.

SIDDIKA SERAP BAYLAN