Dünya Liderlerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Tebrik Mesajları

Dünya liderleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini önde götürmesi dolayısıyla tebrik etti.

Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla birlikte Azerbaycan, Cezayir, Libya, Macaristan, Özbekista, Katar, Pakistan Sırbistan, liderleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebriklerini iletti.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tebbun, Türkiye’de düzenlenen ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimini önde götüren Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir tebrik mesajı yayımladı.

Tebbun, “Sayın Cumhurbaşkanı ve Değerli Kardeşim” cümleleriyle başladığı mesajında, “Kardeş Türkiye halkının aziz şahsınıza olan güveninin tazelenmesini memnuniyet ve sevinçle karşılayarak, size kendi adıma ve Cezayir halkı adına tebriklerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Aliyev, bu zaferi Türk halkının Erdoğan’ın politikalarına duyduğu güvenin göstergesi olarak değerlendirdiğini, Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin kapsamlı kalkınmasının ilerleyen yıllarda da devam edeceğinden emin olduğunu belirtti.

Aliyev, Erdoğan’a Türk milletinin refahı ve ülkenin kalkınması adına yürüttüğü faaliyetlerinde yeni başarılar diledi.

Erdoğan da tebrik için teşekkürlerini iletti, Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü dolayısıyla Aliyev’i kutladı.

Aliyev, Erdoğan’ı Azerbaycan’a davet etti, Erdoğan da daveti memnuniyetle kabul etti.

İki ülke arasındaki dostane ve kardeşçe ilişkilerin her alanda başarıyla gelişmeye devam edeceğine olan güvenlerini bir kez daha dile getiren liderler, işbirliğine ilişkin konuları müzakere etti.

Pakistan Başbakanı Şerif: Onunla çalışmayı dört gözle bekliyorum

Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti.

Erdoğan’ın siyasetini kamu hizmetine bağlayan dünyadaki birkaç liderden biri olduğuna işaret eden Şerif, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baskı altındaki Müslümanların güç sütunu ve onların vazgeçilmez hakları için coşkulu bir ses olduğunu belirtti.

Şerif, cumhurbaşkanlığı zaferinin ve AK Parti’nin milletvekilli seçimlerindeki zaferinin, Türk halkının Erdoğan’ın dinamik liderliğine olan güvenini yansıttığını ve bunun pek çok yönden önemli olduğunu kaydetti.

Pakistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin yukarı yönlü ilerlemeye devam edeceğine işaret eden Şerif, “İki halk arasındaki mükemmel kardeşlik doğrultusunda stratejik ortaklığımızı daha da derinleştirmek için (Erdoğan) onunla çalışmayı dört gözle bekliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Macaristan Başbakanı Orban: Tebrikler Sayın Cumhurbaşkanı!

Orban, Twitter’dan yaptığı İngilizce ve Türkçe paylaşımla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti.

“Tartışmasız seçim zaferinden ötürü tebrikler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.” ifadesini İngilizce yazan Orban, “Tebrikler Sayın Cumhurbaşkanı!” ifadesini de Türkçe paylaştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’ten Erdoğan’a seçim tebriği

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması dolayısıyla tebrik etti.

Vucic, “Sevgili dostum, Sayın Erdoğan, cumhurbaşkanı olarak seçilmenizi tebrik ediyor, bu dönemde de ülkenin daha fazla kalkınmasına ve vatandaşlarının refahına olan bağlılığınızı sürdürmenizi diliyorum. Sırbistan, karşılıklı saygı ve samimi dostluklara dayalı ilişkilerimizi daha da güçlendirme kararlılığını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Katar Emiri’nden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Aziz kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ı zaferinden dolayı tebrik ederim. Sizlere yeni döneminizde başarılar dilerim. Bu dönemde kardeş Türk halkının gelişim ve refah emellerini gerçekleştirmenizi, ülkelerimizin güçlü ilişkilerini geliştirmeyi ve bu ilişkileri daha fazla kalkınmayla sonuçlandırmayı temenni ederim.” ifadelerini kullandı.

Libya Başbakanı Dibeybe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak tebrik etti

Libya Başbakanlığına ait resmi Facebook sayfası “Hukumetina”da yayımlanan açıklamaya göre Dibeybe, Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Başbakan Dibeybe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bir dönem daha Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığı için tebrik ederken, iki ülke ilişkilerine de değindi.

Libya Başbakanı, “iki ülke arasındaki derin ilişkilerin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini” vurguladı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutlayarak, seçim sonuçlarının Türk halkı için hayırlı olmasını diledi.