Gazze’de Esir Takası Çıkmaza Girdi: Hamas Ateşkes İsterken, İsrail Erteliyor

Hamas, Gazze Şeridi’nde tutulan 100 rehineden 50’sinin serbest bırakılabileceğini duyururken, İsrail’in bu konuyu ertelediği iddia ediliyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana İsrail ablukası altında bulunan Gazze’deki hastanelere yakın zamanda yardım ulaştırılmaması halinde, bölgede faaliyet gösteren tüm hastanelerin 48 saat içinde kapatılacağını aktarırken, İsrail’in bölgeyi yakıttan mahrum bıraktığı ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Thomas White, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, “Gazze’ye yakıt girişine izin verilmediği için insani operasyonlar 48 saat içinde duracak. Gazze’ye 7 Ekim’den beri yakıt verilmiyor. İkisi de hayat kurtaracak: Hastane için mi yoksa temiz su için mi yakıt kullanılması, zor bir karar. Ne yazık ki bu farazi bir soru değil” ifadesini kullandı.

Filistin Kızılayı, Gazze Şeridi’ndeki El-Amal Hastanesi’ndeki tek elektrik jeneratörünün de çalışmayı durdurduğunu açıklarken, Gazze’de İsrail güçleri tarafından kuşatılan Şifa Hastanesi’nden çıkmayı başaran Filistinli, ‘Şifa’da yaşamanın ölmekten zor‘ olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki İnsani İşler Koordinatörü Andrea de Domenico, “Hastaları, Gazze’nin herhangi bir yerine güvenli bir şekilde taşıma imkanı yok” dedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları 39’uncu gününde de şiddetlenerek devam ediyor

Filistin resmi ajansı WAFA‘da yer alan habere göre İsrail ordusu, gece boyunca Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi.

İsrail savaş uçaklarının Han Yunus’un doğusunda El-Aga ve Ebu Cemize ailelerinin evine düzenlediği saldırıda çoğunluğu çocuk 10 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda yaralananların da olduğu belirtildi.

El Aksa kanalının Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre, İsrail savaş uçaklarının, Cibaliya Mülteci Kampı’na saldırı gerçekleştirdiği, çok sayıda kişinin yaralandığı aktarıldı.