İçişleri’nden İmamoğlu’na Yeni Dava: 15 Haziran’da Hakim Karşısına Çıkacak

İçişleri Bakanlığı’nın ihbarı üzerine İmamoğlu hakkında ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçlamasıyla yeni bir dava açıldı. 7 yıla kadar hapis ve siyasi yasak talep edilen dava 15 Haziran’da Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dava konusu soruşturma, 8 yıl öncesine İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemine dayanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, perşembe günü hakim karşısına çıkacak.

İmamoğlu hakkında, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde şartları oluşmayan bir firmaya ihale verilmesiyle ilgili ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçundan, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Süreç, İçişleri Bakanlığı’nın İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin yaptığı bir inceleme ile başladı. İnceleme konusu 29 Aralık 2015’te gerçekleştirilen bir ihaleydi.

250 bin lira zarar iddiası

NTV’den Tuğba Öztürk’ün haberine göre, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği, hazırladığı raporu Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Büyükçekmece savcılığınca hazırlanan iddianamede, kamunun 250 bin lira zarara uğratıldığı iddia edildi.

7 yıla kadar hapis ve siyasi yasak istemi

Savcılık savunmaların alınmasının ardından soruşturmasını tamamladı. İmamoğlu dahil 7 isim hakkında ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçlamasıyla 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Avukatı, İmamoğlu’nun ihale sürecinin hiçbir aşamasına dahil olmadığı, talimatı veya yönlendirmesi olmadığı ve imzası bulunmadığını savundu.

Davanın ilk duruşması 15 Haziran’da görülecek.

Öte yandan, İmamoğlu’na açılan yeni davanın ardından İBB Başkan Danışmanı Murat Ongun, “Bu dava da, Danıştay kararına rağmen açılmış, siyaseti dizayn etme davasıdır. Yıllar sürecek bu davalarla, siyaset dizaynına milletimiz izin vermeyecektir” diyerek tepki gösterdi.