İmamoğlu’ndan ‘CHP Genel Başkanlığı’na Aday Mısınız?’ Sorusuna Yanıt

İBB Başkanı İmamoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarıyla ilgili sözlerine ve CHP liderliğine soyunup soyunmayacağına dair soruları yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Su Sporları Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘Bu değişim noktasındaki fikrimde net olarak kararlıyım’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı bir televizyon programında kendisinin değişimle ilgili açıklamalarını değerlendirip, “İstanbul’u başka bir partiye mi verelim?” ifadelerinin sorulması üzerine İmamoğlu şu yanıtı verdi: “Ben idealleriyle yaşayan bir insanım. İdeallerimin vücut bulduğu siyasi partinin de bu yönde adım atmasını ısrarla, asla vazgeçmeden istemeye devam edeceğim. Değişim şarttır. Değişim, usulleriyle, sisteme toplumu katışıyla, birtakım hatalardan geri dönmekle mümkün olabilir.

Bunun parti içinde tabii ki tartışılması en doğrusu. Elbette çok geniş fikirlerim var. Gereken kısmını kamuoyuyla, gerekli olan kısmını partimin yöneticileriyle, kişileriyle paylaştım, paylaşmaya da devam edeceğim. Bu değişim noktasındaki fikrimde net olarak kararlıyım. Menzile yürüme hususunda net olarak kararlıyım.”

‘Karşı karşıya konuşmanın daha doğru ve daha tutarlı olacağını düşünüyorum’

İmamoğlu, bir gazetecinin, “Sayın (CHP lideri Kemal) Kılıçdaroğlu, ‘Belediye başkanları, seçildikleri belediyelere hizmet etmek durumundalar. Onu oradan alalım, başka bir işe verelim… Bu, siyasetin temeline aykırıdır.’ açıklamasında bulundu. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?” şeklindeki sorusunu ise şöyle cevapladı: “Az önce söylediğim tutarlı duruşumun yanı sıra, bir başka tutarlı duruşum da ekranlar üzerinden, başta siyasi partimin genel başkanı veya diğer fertlerine mesaj yollamayı yanlış buluyorum. Buralardan mesaj yollamak değil, karşı karşıya konuşmanın daha doğru ve daha tutarlı olacağını düşünüyorum.”

‘Benim aday olduğum tek şey var’

İmamoğlu, “(Herkes aday olabilir) diye önünü açmıştı genel başkan. Aday mısınız?” sorusuyla ilgili de “Benim aday olduğum tek şey var. Ülkemizde, aynen İstanbul’da olduğu gibi, büyük bir değişim” değerlendirmesinde bulundu.