İran’da En Üst Düzey Güvenlik Yetkilisi 10 Yıl Sonra Değişti

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e çok yakın bir isim olan Ali Şemhani’nin 10 yıldır yürüttüğü Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri görevinden alındığı belirtildi. Yerine yine Devrim Muhafızları’nın üst düzey figürlerinden biri olan Ali Ekber Ahmediyan’ın atandığı haberi geldi.

İran devlet medyasına göre Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, en üst düzey güvenlik yetkilisi olarak Ali Şemhani’nin yerine Ali Ekber Ahmediyan’ı atadı.

Şemhani gibi Devrim Muhafızları Donanması Komutanlığı ve Devrim Muhafızları Genelkurmay Başkanlığı yapmış Ahmediyan, son olarak Devrim Muhafızları Stratejik Araştırmalar Merkezi Direktörü’ydü. Devrim Muhafızları’nın diğer üst düzey isimleri gibi Ahmediyan da ABD ve AB’nin yaptırım listesinde yer alıyor.

Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri değişikliği, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in engelleri aşmak için lüzum olduğunda dış politikada esneklik göstermek gerektiğine dair mesajlar vermesinin sonrasında geldi.

1997-2005 arası reformcu Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin hükümetinde iki dönem savunma bakanlığı yapan Şemhani, 2013’te Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri görevine getirilmişti.

İran siyasi yelpazesinde on yıllardır aktif olan Şemhani, son olarak nisan ayında Pekin’de Çin’in arabuluculuğunda varılan Suudi Arabistan-İran normalleşme anlaşmasını Tahran adına imzaladı.

Dün attığı tweette bir şiirden alıntı yaparak istifa sinyali veren Şemhani’nin adı, eski Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Ekberi’nin Britanya adına casusluk yapmak suçlamasıyla idam edilmesiyle sonuçlanan davaya da karışmıştı.