İstanbul’da 1 Mayıs: Saraçhane’de Polis Duvarı Örüldü, Polisle Göstericiler Arasında Arbede Çıktı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklar demir bariyerlerle kapatıldı. Saraçhane’de polis duvarı kuruldu. Polisle göstericiler arasında arbede çıktı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde kısıtlama kararları nedeniyle Taksim’e çıkışlar yasaklandı.

İstanbul’da toplam 29 cadde ve bu caddelere açılan sokaklar trafiğe kapatıldı. İl genelinde 264 noktada toplam 42 bin 434 polisin görev yaptığı öğrenildi.

Polis bariyeri oluşturuldu

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı noktalardan geçenlerin üstleri arandı. Taksim, Mecidiyeköy, Tarlabaşı, Saraçhane’de gibi noktalarda oluşturulan polis noktalarından geçenlerin bavulları ve üstleri arandı.

Saraçhane Bozdoğan Kemeri’nin önünde dizilen çok sayıda polis, bariyer oluşturdu.

Arbede yaşanıyor

Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyen kalabalık grupla polis ekipleri arasında arbede çıktı. Kalabalık grup polis barikatını aşmaya çalıştı. Ekipten bazı kişiler ellerinden flamalarla saldırı gerçekleştirdi. Polis göstericilere biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti.

20 kişi gözaltına alındı

Yasağa rağmen Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda toplanan Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri Taksim’e yürümek istedi. Polis ekiplerinin kurduğu bariyerleri aşmaya çalışan yaklaşık 20 kişilik gruba, polis ekipleri müdahale etti.

Gözaltına alınan göstericiler, polis merkezine götürüldü.