Kilis Lezzetleri

Kilis Mutfağı’nın ön planında yağlı ve baharatlı yemekler olduğu gibi zeytinyağlı yemekler de şehir mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

Kilis mutfağı kendine has yemekleriyle zengin bir yapıya sahiptir. Yemekler, “günlük pişen yemekler” ve “özel günlerde yapılan yemekler” olmak üzere ikiye ayrılır.

Meşhur Kilis Zeytinlikleri ve Zeytinyağı

Yemeklerin temelini et ve bulgur oluşturur. Bunun yanında sebze ağırlıklı yemeklerde mevsimine uygun olarak yapılmaktadır. Kilis yemekleri, zengin Türk mutfağının özelliklerini taşımakla birlikte Halep mutfağı özelliklerini de yansıtır. Ön planda yağlı, baharatlı yemekler olduğu gibi zeytinyağlı yemeklerde Kilis mutfağının vazgeçilmez türlerindendir.

Kilis Baharatları

Zeytinyağı, yörede yetiştirilen yüksek kaliteli zeytinlerden elde edilir ki, hemen her Kilislinin mutfağında bulunan vazgeçilmez bir besin maddesidir.

Kilis yemeklerinde damak zevki ön planda gelmektedir. Yemeklerin lezzetli özel önem verilir. Yemeklerde, yemeğin özelliğine göre çeşitli baharatlar kullanılır. Geleneksel kültürü yansıtan yöresel yemeklerin tadı ve görüntüsü oldukça etkileyicidir, kebap çeşitleri özel baharatlarla tatlandırılarak dumanı üstünde servis yapılmaktadır.

Kilis Tava

Kilis denilince akla gelen, yöreye özgü baharatlar ile hazırlanan, eti zırh ile çekilen, taş fırında odun ateşi ile pişirilip tırnaklı pide ile servis edilen Türk mutfağının sevilen yemeklerinden biridir.

Kübbülmüşviyye

Bulgur, et (Kıyma), soğan, içyagı ve çok çeşitli baharatların karışımından elde edilen yöresel bir lezzettir. Meşe kömürü üzerine yerleştirilen ızgarada pişirilir. Pişirme işlemi fırında da yapılabilir. İstenirse pişen kübbülmüşviyyeler sade yağda tekrar kızartılabilir.

Kilis Zeytinyağı

Zeytinyağı, yörede yetiştirilen yüksek kaliteli zeytinlerden elde edilir ve bölgede her mutfakta bulunan vazgeçilmez bir besin maddesidir. Oylum Höyük’te bulunan 4,000 yıllık zeytin çekirdekleri zeytinin anavatanının Kilis olduğunu belgeler nitelikte bir bulgu olarak kayıtlara geçmiştir. Yörede yetiştirilen yüksek kaliteli zeytinlerden elde edilen zeytinyağı  ‘Berlin Global Olive Oil Awards-2020’ yarışmasında altın madalyaya layık görülmüştür. Kilis Zeytinyağı her mutfakta bulunması gereken şifa ürünü ve besin kaynağıdır.

Lebeniye

Malzemesi: 1 kg orta yağlı parça et, iki su bardağı pirinç, bir su bardağı nohut, 3 kg yoğurt, bir yumurta, tuz, nane ve sade yağ.

Yapılışı: Et kuşbaşı doğranır, üzerini basacak kadar su eklenerek ocağa konur. Yoğurt süzülür. Geceden ıslatılmış nohut ilave edilerek pişirilir ve kaynamakta olan et suyunun üzerinde oluşan köpük alınır. Et ve nohut pişmeye yakın pirinç konur. Bu arada süzme yoğurt bir yumurta ile kaşıkla dairesel hareketlerle karıştırılarak hafif ateş üzerinde ılıtılır. Tenceredeki pirinçli çorbanın üzerine aktarılır. Çorba iyice özleşinceye kadar pişirilir. Üzerine kızdırılmış sade yağ ile nane gezdirilir. Sıcak olarak servis yapılır.

Kilis Katmeri

Herkesin bildiği katmerin aksine Kilis Katmeri yöresel ürünler ve yöntemlerle hazırlanıp servis edilen bölgede oldukça sevilen bir tatlı türüdür.

Cennet Çamuru

Kilis’in coğrafi işaretli lezzetlerinden olan tatlı hem adıyla hem tadıyla çok lezzetli bir fıstıklı tatlıdır.

Kahvaltılık Zahter

Kahvaltılık zahter çok sağlıklıdır. Tamamen organiktir, içerisinde hiçbir yapay malzeme bulunmaz. Enerji vermesinin yanı sıra sindirim sisteminin daha sağlıkla çalışmasını sağlar. Kahvaltılık Zahter’e; kavrulmuş nohut, Leblebi, melengiç, kavun ve karpuz çekirdeği, buğday, mayana (rezene), küzbara, kimyon, sumak, susam, biber, tuz gibi baharatlar ilave edilebilir.

Kahvaltı sofrasında bir kâseye toz haline getirilmiş kahvaltılık zahter, bir başka kâseye ise zeytinyağı konulur. Ekmek önce zeytinyağına bandırılıp daha sonra zeytinyağının ıslaklığı ile zahtere bandırılır.

Gerebiç

Ramazan Bayramı’nın simgesi olan, şehir fırınlarında pişirilen bir çeşit mahlepli ve cevizli nefis bir kurabiye çeşididir.

Yöresel Baharatlar

Arap Coğrafyası’na yakınlığı sebebiyle, Kilis yöresinin çok çeşit baharatı vardır. Kırmızı pul ve toz biber, karabiber, nane, kekik, sumak, zahter, bastık, tahin gibi baharatların en tazesini ve organiğini Kilis’te bulmak mümkün.

Kaynak: https://gokilisturkiye.com/tr/anasayfa

http://www.kilisktb.gov.tr/