Konya’da Yaralı Sokak Hayvanları “Canbulan” İle Hayata Tutunuyor

Hayvan dostu projelerle adından söz ettiren Konya Büyükşehir Belediyesi, yaralı veya yardıma muhtaç sokak hayvanlarına acil müdahale hizmetini “Canbulan” ismi verilen tam teşekküllü hayvan ambulansları ile yapıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi, sevgi ve merhamet şehri Konya’da yaralı ve yardıma muhtaç hayvanların hayatını kurtarmak için tıbbi cihazlarla donatılmış “Canbulan” adı verilen acil müdahale aracı ile hizmet veriyor.

TAM TEŞEKKÜLLÜ HAYVAN HASTANESİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak sokak hayvanları ile ilgili merhameti temel alan çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Bu bağlamda Türkiye’nin en büyük ve en modern Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni açtıklarını belirten Başkan Altay, “Ayrıca bakımevimizde tam teşekküllü bir hayvan hastanemiz mevcut. Bir taraftan da ‘Gönüllü Hayvan Dostları Projesi’ kapsamında 5 binin üzerinde sokak hayvanını sahiplendirdik. Bunların denetimini de e-pati sistemiyle düzenli olarak yapıyoruz.” diye konuştu.

PROJELERİMİZİ MERHAMET ODAKLI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Başkan Altay şöyle devam etti: “Özellikle şehir hayatında trafik kazalarıyla karşılaşan sokak hayvanlarının bir yerden bir yere nakli ve bu süre zarfında müdahalesiyle ilgili ciddi bir sorun vardı. Bunu ortadan kaldırmak adına tam teşekküllü, hayvanlara göre dizayn edilmiş bir hayvan ambulansı ortaya çıkarıldı ve ismine de ‘Canbulan’ dedik. Özellikle yaralanmalı kazalarda acil durumlarda arkadaşlarımız hayvanlara müdahalelerini gerçekleştiriyor. Ya Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde ya da bakım evimizde bulunan tam teşekküllü hastanemizde tedavilerini yürütüyoruz. Biz yaratılan her şeyi yaratandan ötürü seviyoruz ve merhamet odaklı olarak bu projelerimizi gerçekleştiriyoruz.”

TÜM ACİL MÜDAHALELER YAPILIYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi Başhekimi Seyit Mehmet Dağ, “Canbulan’ımızın içerisinde defibrilatör cihazı, oksijen vakum sistemi, mekanik ventilasyon ve aspirasyon cihazı, yoğun bakım kuvözü, hasta başı monitörü ve hayvana ilk müdahale yapılabilecek şekilde ilaçlar ve tıbbi malzemeler mevcut. Çağrı merkezimize gelen ihbarlar doğrultusunda trafik kazası geçirmiş, hasta, yaralı, bakıma muhtaç sahipsiz kedi ve köpeklerin bakımevimizde bulunan tam donanımlı hayvan hastanesinde veya Selçuk üniversitesi hayvan hastanesinde acil müdahaleler yapılabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN YANIMIZDA

Mevlana Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gonca Cansoy, “Sağ olsun Büyükşehir Belediyesi her problemde, her sıkıştığımızda yardımımıza koştu. Canbulan da Büyükşehir Belediyemizin verdiği en büyük hizmetlerden biri. Yine ambulansları vardı, her ihtiyacımız olduğunda yanımızda oldular ama Canbulan ile bu kat kat arttı. Teşekkür ederiz.” dedi.

CANBULAN’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİNE HAYRAN KALDIK

Sessiz Canlar Cemiyeti Hayvanları Koruma Derneği Başkanı ve Konya Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cem Karakız, “Canbulan’ın teknik özelliklerine hayran kaldık. İlk yardımda bir insan nelere ihtiyaç duyacaksa, neler gerekliyse Canbulan’da mevcut. Bu, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sessiz canlara verdiği kıymetin göstergesidir. Biz bundan çok memnunuz.” diye konuştu. Konya Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına acil müdahale hizmetlerinde Selçuklu, Meram, Karatay İlçe Belediyeleri ile birlikte hareket ediyor. 07.00-23.00 saatleri arasında ilçe belediyeleri hizmet verirken, 23.00-07.00 saatleri arasında da Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına acil müdahale hizmeti veriyor. 444 55 42 /4040 üzerinden çağrı merkezine gelen ihbarlar üzerine hareket eden ekipler, yaralı hayvanlara en kısa sürede müdahale ederek hayata tutunmalarını sağlıyor.