Mesudiye Zırhlısı Şehitleri Çanakkale’de Anıldı

Çanakkale Kepez Belediyesi tarafından 13 Aralık 2021 günü Mesudiye Zırhlısının 107 yıl önce batırılış saati olan 11:58 de, Çanakkale Merkeze bağlı Kepez Beldesi sahilinde bulunan Mesudiye Zırhlısı Anıtı önünde Mesudiye Şehitlerini anma töreni düzelendi.

Çanakkale Savaşı’nda sabit batarya gemisi olarak kullanılan ve 13 Aralık 1914 tarihinde İngiliz B-11 denizaltısı tarafından batırılan Mesudiye Zırhlısında şehit olan 10 subay ve 25 asker anısına denize çelenk ve karanfiller bırakıldı. Kepez sahilinde bulunan Mesudiye Zırhlısı Anıtı önünde düzenlenen anma programına; Çanakkale Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet İrfan Mutluay ve Rebiye Turan Ünüvar, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan ve Dernek üyeleri, Çanakkale Boğaz Komutan Yardımcısı, Çanakkale Hava Radar Komutanı, Çanakkale Sahil Güvenlik Komutanı, Sivil ve askeri protokol üyeleri, Çanakkale Basın ve Medya Temsilcileri katıldılar.

Sahil Güvenlik Hücumbotundan duyulan siren sesi ile saygı duruşuna geçildi ve istiklal marşımız okundu. Ardından Törende Mesudiye Zırhlısında şehit olan 10 subay ve 25 askerin isimleri tek tek okundu. Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan yaptığı konuşmada şehitlerimizi saygıyla andıktan sonra Mesudiye zırhlısı anısına düzenlenen bu törenin bundan sonra ‘’devlet töreniyle’’ kutlanması gerektiğini söyledi. Daha sonra Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında 18 mart Çanakkale zaferinin kazanılmasının önemini ve Mesudiye Zırhlısı Şehitlerinin Çanakkale Zaferinin kazanılmasında mihenk taşı olduğunu ifade etti.

Anma töreninde bir ilk yaşandı

Bu yıl anma törenlerinde bir ilk yaşandı ve bir şehit yakınının konuşmaları anma törenine damga vurdu. Kepez Belediyesi tarafından şehit yakını olarak törene davet edilen Bilecik Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sedat Büyük konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Büyük, yaptığı konuşmada ‘’şehit yakını olarak davet edilen ilk kişi olmaktan onur ve mutluluk duydum. Mesudiye Zırhlısında şehit olan Ahmet oğlu İsmail’in dedemin ağabeyi olması dolayısıyla gururum ve mutluluğum bir derece daha artmıştır.

Konuyla ilgili çok araştırmalar yaptım. 1995 yılından itibaren bu mevkide bir Şehitler Anıtının yapılmasını hayal ettim. Hayalimdeki anıtın önünde bulunmak beni çok mutlu etti’’ dedi.

Konuşmaların ardından Sedat Büyük’e Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet İrfan Mutluay ve Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan tarafından hediyeler takdim edildi. Daha sonra Kepez Belediyesi tarafından yaptırılan Mesudiye Zırhlısı Şehitleri Parkı’nın protokolün de katılımıyla kurdeleler kesilerek resmi açılışı yapıldı.

Mesudiye Zırhlısı

Osmanlı Donanması bünyesinde, 1887-1888 Osmanlı-Rus, 1897 Osmanlı-Yunan ile 1912-1913 Balkan Savaşları’nda başarıyla görev yapan, Çanakkale Savaşları’nda da Çanakkale Boğazı’na girmek isteyen yabancı gemilere karşı sabit batarya olarak kullanılan Mesudiye Zırhlısı, 13 Aralık 1914’te İngiliz B-11 Denizaltısından atılan torpidoyla batırıldı. Sarısığlar mevkisin de batırılan Mesudiye Zırhlısı’nın 598 kişilik mürettebatından 10 subay ve 25 er şehit oldu.