Münih Başkonsolosluğunda 10 Kasım Anma Töreni Yapıldı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürkün ebediyete irtihalinin 85. yıldönümünde,“10 Kasım Atatürk‘ü Anma Günü“ töreni Münih Başkonsolosluğu kabul salonunda yapıldı. Törene Münih Başkonsolosu Süalp Erdoğan, ataşeler, muavin konsoloslar ve Başkonsolosluk çalışanlarının yanısıra; Sivil Toplum Örgütleri Başkan ve yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Münih Başkonsolosu Süalp Erdoğan‘ın ev sahipliğinde gerçekleşen tören 2 dakikalık saygı duruşu ve sonrasında İstiklal Marşı‘nın okunmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı‘nın ardından Başkonsolos Süalp Erdoğan selamlama konuşmasını yaptı. Konuşmasında “10 Kasım‘ın Atatürk`ü anmanın yanı sıra manevi şahsiyetinde elde ettiğimiz kazanımları hatırlamamız gereken bir gün“ olduğunu vurgulayan Süalp Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk`ün çok yönlü ve tarihte iz bırakmış bir devlet adamı olduğunun altını çizdi.

Başkonsolos Erdoğan`ın ardından kürsüye gelen Eğitim Ataşesi Dr. Akın Deveci ‘‘Atatürk ve Cumhuriyetin Kazanımları‘‘ temalı konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında “Atatürk‘ün en büyük mirasım dediği Cumhuriyetin kazanımlarını idrak etmek onu anlamanın en önemli yoludur“ ifadesini kullanan Deveci, Cumhuriyetin felsefesi ile her vatandaşın elde etmiş olduğu kazanımlara dikkat çekti.

Muavin Konsolos Emre Keleş`in günün anlam ve önemini ifade ettiği konuşmasından sonra, UID Bayern Bölge Başkanı Vedat Göktaş ile Alman Türk Federasyonu Başkanı Cihan Sendan 10 Kasım‘a ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü anarak, manevi şahsiyetlerini hatırlamak üzere gerçekleştirilen tören konuşmaların ardından sona erdi.