Olimpiyatlardaki Başarı Boksa ve Okçuluğa Olan İlgiyi Artırdı

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda ülkemiz sporcularının gösterdiği başarı birçok kişinin boks, karate, okçuluk, tekvando ve yüzme gibi sporlara daha fazla ilgi göstermesini sağladı. Türkiye’nin hizmet alanında en büyük online platformu Armut; olimpiyat oyunları sonrasında öne çıkan hizmetleri inceledi.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil eden sporcularımız boksta 1’er altın ve gümüş, okçulukta 1 altın, karatede 1 gümüş, 3 bronz, güreşte 3 bronz, tekvandoda 2 bronz ve artistik cimnastikte 1 bronz kazanarak tam 13 madalya ile Türkiye’nin 1948 Londra Olimpiyat Oyunları’ndaki 12 madalyalık rekorunu kırdı.

Türkiye’nin en büyük online hizmet platformu Armut.com, olimpiyat oyunları sonrasında öne çıkan hizmetleri inceledi. Boksta ve okçulukta altın madalya kazanan Busenaz Sürmeneli ile Mete Gazoz başta olmak üzere olimpiyatlarda kazandıkları başarılar ile ülke spor tarihine geçen ve birçok kişiye ilham veren sporcularımız, turnuva sonrası birçok spora olan ilginin artmasını sağladı. Bu başarıların ardından boks, karate, okçuluk, tekvando ve yüzme gibi sporlara gösterilen rağbetin yükseldiği gözlemlendi.

Altın madalya geldi, boks ve okçuluğa olan ilgi rekor seviyeye ulaştı

Ülkemize okçuluk sporunda olimpiyat tarihinde ilk madalyayı kazandıran Mete Gazoz’un yaşattığı başarı, Okçuluk Özel Dersleri’ne rekor talep gelmesini sağladı. Genelde Temmuz ve Ağustos aylarında talep gerilemesi yaşayan Okçuluk Özel Dersleri’nde, bu sene Ağustos ayında yüzde 69 talep artışı yaşanırken geçen sene aynı döneme göre yüzde 323 artış ile rekor seviyesine gelerek dikkat çekti.

Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu’nun boksta gösterdikleri tarihi başarıların etkisiyle, geçtiğimiz seneye kadar yaz aylarında düşüşe geçen Boks Özel Dersleri’nde ise Ağustos ayı ile birlikte yüzde 47 talep artışı yaşandı ve bir başka rekor talep seviyesine gelen özel ders oldu. Talep sayısı olarak tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşan Boks Özel Dersleri, geçen seneye oranla yüzde 23 artış gösterdi.

Tekvando yeniden moda oldu, karate ve yüzmeye de büyük ilgi var

Olimpiyatlar ile beraber tekvandoya olan ilgi geçen seneye oranla yüzde 464 arttı ve bu spor özelinde birçok kişi özel ders almaya başladı. Karate Özel Dersleri ise Ağustos ayında yüzde 107 talep büyümesi yaşayarak tüm zamanların en fazla talep sayısına ulaştı. Karate Özel Dersleri’nde geçen yılın Ağustos ayına göre şimdiden yüzde 417 büyüme öngörülüyor. Yazların talep büyümesi yaşayan Yüzme Özel Dersleri ise olimpiyatların verdiği ilham ile yüzde 122 büyüme göstererek etki alanını daha da genişletti.