Panorama Medya Grubu‘ndan T. C. Münih Başkonsolosuna Nezaket Ziyareti

Merkezi Türkiye‘de bulunan, Türkiye ve Almanya‘da Yayınlanan Adige Panorama Dergisi ve Panorama Gazetesi ile Esila Reklam Ajansı ve Sağlık Viki‘yi de bünyesinde bulunduran Panorama Medya Grubu adına Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Kaplan ve Almanya Genel Koordinatörü Turan Kaya T.C. Münih Başkonsolosu Sayın Süalp Erdoğan‘a nezekat ziyaretinde bulundular.

T.C. Münih Başkonsolosu Süalp Erdoğan‘ın samimi karşılamasıyla başlayan sohbette, Muzaffer Kaplan Münih Başkonsolosluğundaki değişimden, personelin yeni kuşaktan olması ve almancayı çok iyi konuştuklarından ve genç nesille çok iyi iletişim kurmalarından, Başkonsolos ve Konsolosların genç ve güleryüzlü olmalarından ve bundan memnuniyet duyduğundan ifade etti.

Sohbette Muzaffer Kaplan Türkiye’de Yalova’da ikamet ettiğini söyleyince, Sayın Başkonsolosun da gençliğinde Yalova‘da çok bulunduğunu ifede etmesinden dolayı bir süre de Yalova‘dan konuşuldu. Yalova‘nın en çok yabancı göç almasından dolayı eski özelliğini yitirdiğinden, yaşam kalitesinin düştüğünden bahsedildi. Başkonsolos Süalp Erdoğan‘ın Yalova hatıralarını anlatırken keyiflendiği ve neşeli olduğu gözden kaçmadı.

Sohbette Muzaffer Kaplan Başkonsolos Süalp Erdoğan‘a Panorama Medya Grubu ile ilgili bir brifing verdi. Muzaffer Kaplan ifadesinde Panorama Medya Grubu bünyesindeki Panorama Gazetesi‘nin ulusal bir gazete olduğunu ve Türkiyede aylık yayımlandığını, Adıge Panorama Dergisi‘nin Türkçe ve Almanca olarak iki dilde, bazen de İngilizce olarak iki ayda bir Turizm, Sağlık Turizmi ve Gastonomi dalında yayımlanan bir dergi olduğunu anlattı.

Türkiye‘de baskı masraflarının çok yüksek olması ve yayın organlarınn dağıtımının sadece tek bir elde olmasından kaynaklanan sorunlardan ve birçok yayın kuruluşu gibi Pandemi öncesi baskıları yapılan gazete ve derginin pandemi sonrası kontrol edilemeyen fahiş baskı fiyatlarından dolayı baskı yerine dijital yayıncılığı tercih etmek zorunda kaldıklarından bahsetti.

Almanya Genel Koordinatörü Turan Kaya ise Panorama Medya Grubunun kuruluşu olan 2016 yılından beri Almanya‘da Panorama Medya Grubu’nun  Almanya Genel Koordinatörü olduğunu, bu görevi severek yaptığını, Başkonsolosluk bünyesinde yapılacak her faaliyet ve  etkinliklere önem göstereceğini ifade etti. 

Başkonsolos Süalp Erdoğan da ilişkilerin kopmamasını, Türk basınının mutlaka güçlü bir şekilde bir araya gelmesini ve layıkıyla ülkemizi temsil etmelerini arzuladıklarını, Münih’teki Türk basın mensuplarının Konsolosluk faaliyetlerine biraz daha fazla ilgi göstermelerini, bundan da mutluluk duyacağını ifade etti.