Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi, Yapay Zeka Farkındalığını Ölçüyor

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI), Türkiye çapında yapay zeka farkındalığını ölçmek ve Türkiye’nin yapay zeka algısını ortaya koymak için Yapay Zeka Farkındalık Anketini yayınladı. Ankete hemen katılmak için: https://turkiye.ai/farkindalik-anketi/ 

Türkiye’de yapay zeka farkındalığını artırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla 2017’de kurulan TRAI, ekosisteminde 185’ten fazla girişim ve 50’den fazla özel sektör şirketi bulunduruyor. Türkiye’nin en büyük yapay zeka zirvelerini ve Türkiye Yapay Zeka Haftası etkinliklerini gerçekleştiren TRAI, yapay zeka farkındalığını artırmak için düzenli olarak etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

Yapay zeka üzerine farkındalığı ölçmek için çalışmanın ilk adımı olan Yapay Zeka Farkındalık Anketi, sadece yapay zekayı takip eden kişilere değil, tüm Türkiye’ye ulaşmayı hedefliyor. TRAI, anketin yaygınlaşabilmesi için sonunda paylaşım linki de koyarak katılanların paylaşmasını ve anketin yaygınlaşmasını da hedefliyor.

Bugüne dek yüzlerce etkinlik (TRAI Meet-Up, yapay zeka seminerleri, yapay zeka zirveleri, demo-dayler) gerçekleştirerek on binlerce kişiye doğrudan temas eden TRAI, önümüzdeki dönemde farklı etkinliklerle de karşımıza çıkacak. TRAI’ın anketinin bir diğer amacı ise anket sonuçları sonucunda asıl hedefi olan yapay zeka farkındalığını artırmak için nasıl çalışmalar ve etkinlikler yapılması gerektiğini belirlemek. Bu açıdan, ankete katılım önümüzdeki dönemdeki etkinlikleri de belirleyecek gibi gözüküyor.

Gün geçtikçe hayatlarımızda etkisini artıran ve kullanım alanlarını genişleten yapay zeka teknolojileri ile ilgili farkındalığın ilk adım olduğunu düşünen Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin anketine katılarak sizler de farkındalık skorunuzu görebilir ve farkındalığınızı artırmak için kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Sonuçlar Türkiye Yapay Zeka Haftası’nda Açıklanacak

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin düzenleyeceği TR AI Week’te (Türkiye Yapay Zeka Haftası) duyurulacak sonuçların yanında farkındalık anketinin sonuçları rapor olarak da sunulacak. Rapor hakkında bilgi almak için önümüzdeki dönemde https://turkiye.ai/ sitesini takip edebilirsiniz