Türkülerimiz – 2

Türküler Marmara bölgesinde karşılama, kaşık oyunu ve bengi; Ege bölgesinde zeybek, harmandalı; Akdeniz bölgesinde teke zeybeği, kaşık oyunu ve semah; İç Anadolu bölgesinde halay, kaşık havası, semah ve ağırlama; Karadeniz bölgesinde horon, atabarı ve semah; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde hoş gelişler ola, bar, çayda çıra ve halaydır.

Türküler saz, bağlama, cura, kaval, davul ve zurnanın kardeşliğidir.

Türküler Anadolu topraklarındaki Van gölü, Tuz gölü, Sapanca gölü, Manyas gölü, Nemrut gölü ve Salda gölünün doğal güzelliklerini anlatır. Türküler Karadeniz’e dökülen Sakarya, Çoruh, Kızılırmak ve Yeşilırmak; Ege’ye dökülen Menderes, Gediz ve Meriç; Akdeniz’e dökülen Seyhan, Ceyhan, Manavgat ve Göksu; yurt dışına akıp giden Fırat ve Dicle’nin insanı dinlendiren çoşkun sesini yansıtır. Türküler Marmara’da Uludağ, Istranca, Kazdağları; Akdeniz’de Toroslar, Ege’de Menteşe, Emirdağ, Sandıklı; İç Anadolu’da Erciyes, Hasandağ, Bolkar; Karadeniz’de Ilgaz, Kaçkar, Canik;  Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Ağrı, Palandöken, Munzur, Allahüekber, Süphan, Cilo dağlarının resim gibi güzelliklerini anlatır.

Türküler Gaziantep’te Kara Yılan’ın ve Şahinbey’in; Kahramanmaraş’ta şehit olan kocasının kanlı kıyafetlerini giyip çetelere katılan Besni Suvarlılı Senem Ayşe’nin; Erzurum’da Nene Hatun’un; Ege’de Yörük Ali ve Çakırcalı Mehmet efelerin; Karadeniz’de Topal Osman’ın ve İpsiz Receb’in milli mücadeledeki yerel kahramanlıklarını anlatır. Türküler her ailenin şehit verdiği Çanakkale savaşını ve yedi düvele karşı yapılan seferberliği, Yemen savaşını, Sarıkamış şehitlerini ve 93 harbini (1877-1878) günümüze kadar destansı bir dille yaşatır.

Türküler, bu topraklarda yaşayan insanlarımız tarafından devamlı üretilecek olup hiçbir zaman sona ermeyecektir. Çünkü bu topraklar, türküler için sonu olmayan bir deryadır. Bizler de, devamlı üreten ve insanların harman olduğu bir coğrafyanın insanlarıyız. Türküler Anadolu’nun paha biçilmez müzeleri ve hazineleridir. Türküler bu toprakların Göbeklitepesi kadar çok eski bir geçmişe sahiptir. Türküler bizi söyler, biz türküleri söyleriz. Türküler Türkiye’dir.