YSK Başkanı: İkinci Tur Türk Siyasi Hayatında İlk Defa Uygulanan Bir Süreç

YSK Başkanı Yener açıklama yaptı ve “ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere’de oy verme işlemi süresi uzatıldı” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tur oylaması için Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere’de oy verme işlemi süresinin uzatılmasını kararlaştırdı.

YSK Başkanı Yener de açıklamasında şunları ifade etti:

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur oylaması için kurulumuz alınması gereken tedbirler üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli basın kuruluşlarında, kurulumuzun yurt dışı temsilciliklerinde oy verme gün ve saatlerine ilişkin değişik açıklamaların bulunduğunu görmekteyiz.

Kurulumuz, Dışişleri Bakanlığı’nın ve kurulumuzda temsilcisi bulunan siyasi partilerimizden Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin ortak vermiş oldukları dilekçeyi, ayrıca; Avustralya, Sidney’de, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Yeşiller Sol Partisi’nin vermiş olduğu ortak dilekçeyi dikkate almış, Dışişleri Bakanlığı ile Türk Hava Yolları ile gerekli iletişimleri kurmuş ve; ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve İrlanda’da oy verme saatleri ve günlerine ilişkin siyasi parti temsilcilerimizin de ortak vermiş oldukları dilekçeleri değerlendirilerek, 20-24 Mayıs tarihleri arasında oy verme günleri belirlenmiştir.”