Yumurta Fiyatlarında ‘Kuş Gribi’ Etkisi: Artmaya Devam Edecek

Kuş gribi nedeniyle yaklaşık 6.5 milyon yumurta tavuğu itlaf edildi. Ocak ayında 1.75 lira civarında olan yumurtanın fiyatı 3 liraya yükseldi. Diğer yandan tavukları itlaf edilen üreticinin alacağı tazminat için de karar bekleniyor.

2022 yılında dünyada ciddi bir kuş gribi salgını yaşanırken hastalık 2023’ün ilk aylarında Türkiye’de de baş gösterdi. Mart ayından itibaren Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi vakaları nedeniyle tavuklar itlaf edilmeye başlandı.

Denizli’de yaklaşık 1,5 milyon, Afyonkarahisar Başmakçı bölgesinde ise yaklaşık 5 milyon yumurta tavuğu itlaf edildi. Bölgelerin karantina altında olduğu ve takip edildiği belirtiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son verilerine göre Afyonkarahisar 16,8 milyon ton yumurta tavuğu varlığı ve yüzde 13,9 pay ile lider durumda.

Dünya gazetesinin haberine göre Afyonkarahisar’ın yumurtada lider şehir olması ve hayvan varlığının önemli bir kısmının itlaf edilmiş olması yumurta fiyatlarına da yansıdı. Ocak ayında marketlerde adedi 1,75-2 lira olan yumurtanın fiyatı mart ortasında 3 liraya yükseldi. Bölgenin karantinada olması nedeniyle hastalık geçene kadar fiyatlarda yükseliş bekleniyor. BESD-BİR’den yapılan açıklamaya göreyse etlik tavuk alanında bir sıkıntı bulunmuyor.

İtlaf edilen hayvanlara yapılacak olan tazminat ödemelerinde ise şimdilik belirsizlik var. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Afyon’da 4 milyon 900 bin civarında itlaf var. Ama olay şu aslında burada 2,5 milyon kayıtlı hayvan var.Üreticinin kendi imkanlarıyla yüksek girdileri karşılayabilmesi ve bırakın kârı, zarar etmemesi için bazı kuralları biraz esneterek yaptığı yetiştiricilik var. O bakımdan kayıtlı olması gerekenle itlaf edilen arasında fark var. Bunun da üreticiye ödenmesinde bir sorun yaşanıyor” diyor.

Aslan’ın değerlendirmesine göre 2,5 milyon hayvan üzerinden ödeme yapılmak isteniyor oysa burada yaklaşık 5 milyonluk bir itlaf var. Bunun da kayıtları var. Bu nedenle burada üreticiyle bakanlık arasında bir sorun yaşanıyor.

Kaynak: Sputnik