Bilecik Lezzetleri

Bilecik’te buğdaydan zeytine, nardan şerbetçiotuna kadar geniş bir bitkisel üretim yelpazesi vardır.

Tarımsal biyoçeşitlilik doğal olarak geleneksel mutfak kültürünü etkilemiştir ve tariflerin çoğu genellikle sebzelerden yapılmıştır. Ancak, hamur işleri kentin gastronomik spesiyalitelerinin çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Şerbetçiotu

Bazı yöre sakinleri kendi ekmeklerini pişirir: Pide, bükme, hodalak fırında pişirilen ekmek çeşitleridir. Buranın yerlileri ayrıca makarna, tarhana, kuskus ve erişte gibi tahıl bazlı yiyecekler de hazırlarlar. İnhisar’ın narı, Pazaryeri’nin bozası ve helvası kesinlikle kaçırılmamalıdır.

Nar Ağacı

Boza

Hafif fermente darı yapılmış bir içecek olan boza, genellikle tarçın ve kavrulmuş nohut ile servis edilir.

Helva

Susam ezmesi ile birçok çeşitte hazırlanan bir tatlıdır.

Büzme Tatlısı

Büzme tatlısı bir çeşit şerbet tatlısıdır. Süt, yağ, ılık su, yumurta, kabartma tozu, sirke, tuz ve un yumuşak bir hamur elde etmek için karıştırılır. Daha sonra kıyılmış ceviz ile doldurulur ve şurup ile birlikte tutulur.

Bozüyük Mercimek Mantısı (Mercimek Köftesi)

Bozüyük’ün en popüler vejetaryen spesiyalitesi mercimek dolu ve sarımsaklı yoğurtla servis edilen yumurta hamurundan oluşur.

Dağ Eriği Ekşili Kesme Çorbası

Kalın ve doyurucu çorbada karaçalı ekşi, kuru yaban mersini, mercimek, erişte, soğan, sarımsak, tereyağı ve salça ile karabiber, kimyon, tuz ve nane gibi geleneksel baharatlar bulunur.

Osmaneli’nin Ayva Lokumu

Osmaneli’nin Ayva lokumu Bilecik’in Osmaneli ilçesinin en önemli ürünü olan ayva ile yapılır. Lokum sadece ayva, nişasta, şeker ve sudan oluşur: Geleneksel tatlı, bu özel bölgenin favorisidir ve yapay tatlar veya yiyecek renklendiricileri içermez.

Linga Tatlısı

Linga başka bir popüler bölgesel zevktir. İçerisinde kabartma tozu bulunan hamur açılarak iki tarafı sac veya yağsız bir tavada pişirilir ve ardından pekmeze daldırılarak üzerine ezilmiş ceviz ile servis edilir.

Haşhaşlı Lokum

Haşhaş lokumu Bilecik’in ünlü lezzetlerinden biridir. Haşhaş tohumu, ceviz ve çeşitli baharatlarla dolu ve fırında pişirilen rulo hamurdan oluşur.

Kahvaltı

Haşhaş Tarlası

Dağ Çileği

Kiraz Bahçesi

Kaynak: https://gobilecikturkiye.com/tr/anasayfa

https://bilecik.ktb.gov.tr/

http://www.bilecik.gov.tr/bilecikin-tatlisi-linga