İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 2020 Yılının En Başarılı İhracatçılarını Ödüllendirdi

Türk iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı firmaları tek bir çatı altında toplayarak ihracat potansiyelini artırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren İSİB, sektörün ihracat liderlerini açıkladı. İklimlendirme endüstrisinin teknoloji öncüsü Systemair; sektörün en prestijli töreni olarak bilinen İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği İhracat Ödülleri gecesinde 2020 yılında “En Çok Klima Santrali, Rooftop ve Paket Tipi Klima İhracatı Yapan’’ 2’nci firma olarak ödül aldı. 25 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve Türkiye’de klima santralleri sektörünün pazar lideri olan Systemair, kazandığı bu ödülle başarısını bir kez daha tescilledi.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği tarafından her yıl düzenlenen ve sektörün başarılı ihracatçılarına verilen ödüller, 19 Ağustos Perşembe günü gerçekleşen törende sahiplerini buldu. Açılış konuşmasını İSİB Başkanı Mehmet Şanal’ın yaptığı törende Systemair adına ödülü, Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu aldı. Kazandıkları ödülle ilgili duygularını dile getiren Eroğlu, tüm dünyayı kapsayan sürdürülebilir bir ihracat ağı oluşturmak için çok daha motive bir şekilde ilerleyeceklerini vurguladı.

“Toplam ciro içindeki ihracat payımızı yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz”

Pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında ihracat alanında büyük başarı elde etmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Ayça Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz senenin ‘En Çok Klima Santrali, Rooftop ve Paket Tipi Klima İhracatı Yapan’ 2’nci firması olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu ödülü almamızda doğru stratejik hamlelerimizin etkili olduğunu düşünüyoruz. İhracat bizim çok önem verdiğimiz ve sürdürülebilir politikalarla yatırım yaptığımız gündem başlıkları arasında yer alıyor. Bu kapsamda inovatif ürünlerimizi ve patentli teknolojilerimizi 25 ülkeye ihraç ediyoruz. 2021/22 dönemi itibariyle Systemair Group’un veri merkezi ve ticari mutfaklar alanlarına hizmet eden iklimlendirme ürünlerinin Ar-Ge’sinden üretimine, pazarlamadan teknik servis hizmetlerine kadar tüm süreçlerini Türkiye organizasyonu olarak üstleniyoruz. Systemair Group içerisindeki 13 teknik merkezden en yetkini olan Ar-Ge merkezimiz, Türk mühendisliğini hem grup içinde hem de küresel çapta temsil etmemizi sağlarken Ar-Ge ihracatını da mümkün kılıyor.

Pandemide artan temizlik ve sağlık eğilimlerine paralel olarak hijyen alanındaki referanslarımızı da güçlendirmeye yöneldik. Türkiye’nin yanı sıra dünyada birçok hastane ve aşı üretim fabrikasına iklimlendirme cihazları temin ettik. Ülkemizde ürettiğimiz mevcut katma değerli ürünlere ek olarak ürün gamımızı artırarak dünyanın her coğrafyasına ihraç edebilmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2020 yılından itibaren ihracat rotamızı Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere çevirdik ve yılı istediğimiz sayısal veriler çerçevesinde kapattık. İç dinamikleri güçlü ve potansiyeli yüksek bu pazarlardaki varlığımızı da en kısa zamanda üst noktalara taşımayı planlıyoruz. Ayrıca Avrupa pazarındaki payımızı da artırmaya başladık. İhracatın toplam ciromuz içindeki payını 2020 yılında yüzde 37’nin üzerine çıkardık. Bu oranı 2021 yılının sonunda yüzde 40’a, önümüzdeki birkaç yıl içinde ise yüzde 50’ye taşımayı hedefliyoruz. İhracat hedeflerimize paralel olarak en büyük sanayi kuruluşları arasına girmeyi amaçlıyoruz.”

“Ödül almak bizim için önemli bir motivasyon kaynağı”

İhracat kanalını büyütme hedefiyle çıktıkları bu yolda başarılarının dünyanın her yerinde karşılık bulmasının ve ödüllerle taçlandırılmasının çok önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu vurgulayan Eroğlu; “Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederken, böylesine önemli bir konuda prestijli bir ödül törenine imza atan İSİB’e de ayrıca minnettarlığımızı iletiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.