Bilecik'te Bir Esnafın Yaptığı El Sanatı Pazaryeri'nde Yaşatılıyor

Bilecik’te Bir Esnafın Yaptığı El Sanatı Pazaryeri’nde Yaşatılıyor

Bilecik’in Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan yorgancılık kursuna kadınlar yoğun ilgi gösteriyor. Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarından olan yorgancılık Pazaryeri’nde yaşatılmaya çalışılıyor.

Pazaryeri’nde yıllardır devam eden yorgancılık kursu, haftanın 3 günü yapılmakta olup kursa 15 kursiyer devam etmektedir. Seher Uğurlu’nun eğitmenliğini yaptığı yorgan dikimi kursu toplam 158 saat olup kursta; düz dikiş, yorgan desenleri, yorgan dikmeye hazırlık, elde yorgan dikme ve işleme, makinede yorgan üretimi konuları uygulanmaktadır.

Kursa yoğun ilgi gösteren kadınlar, kendi yorganlarını yünden veya elyaftan el emeği ile üretmeye çalışıyorlar. Hatta, komşularından ve akrabalarından sipariş alıp dışarıya yorgan diken ve kendi masrafını çıkaran kursiyerler de bulunmaktadır.   

Bilecik genelinde tek yorgancı esnafının Bozüyük’te bulunduğunu belirten Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sedat Büyük, yorgancılık mesleği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Kendisinin de terzi çıraklığından yetiştiğini ve tüm eğitimleri sırasında ve eğitimlerinden sonra terzilik yaptığını, geçmişte bir çok terzi çırağı yetiştirdiğini belirterek artık bir çok meslekte çırak yetişmediğini, bu mesleklerden birinin de yorgancılık olduğunu belirtti.

Çırak bulamayan ve yetiştiremeyen mesleklerin zamanla unutulacağını ve yok olacağını, bu mesleklerin yaşatılması için çocukların beşinci sınıftan sonra velisinin izni ile sadece yaz tatillerinde bir meslek erbabının yanında çıraklık yapmalarının, kendi eğitimleri ve mesleklerin devamı için önemli olduğunu, el emeği göz nuru ile yapılan bazı el sanatlarının ülkemizde yeteri kadar değer görmemesinden dolayı kaybolmaya başladığını belirterek bu mesleklerin okullarda öğretilmesi gerektiğini” söyledi.  

 Kursiyerler; “Yaptıkları işleri gören ve beğenen eşlerinin daha çok yorgan üretebilmeleri için kendilerine destek olduğunu ve bu durumdan da çok memnun olduklarını” söylediler.

Yorgan dikimi kursunu tamamlayan kursiyerlere, kurs bitirme sertifikası verilmektedir.