Çankırı Lezzetleri

Çankırı yöresinde geleneksel beslenme biçimi etkinliğini sürdürmektedir. Yöre insanının beslenme alışkanlıklarında Orta Anadolu özellikleri görülür.

Çankırı yöresinde geleneksel beslenme biçimi etkinliğini sürdürmektedir. Yöre insanının beslenme alışkanlıklarında Orta Anadolu özellikleri görülür.

Çankırı Kavunu

Beslenmenin temelinde buğday ve buğ­day ürünleri bulunmaktadır. Tarhana, bulgur, keşkek, yarma, erişte vb. yiyecekleri ev ekonomisi çerçevesinde yöre halkı kendisi üretir.

Eldivan Kirazı

Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi kimi yiyecek mad­deleri kurutulmak, salamura yapılmak, turşu kurularak ve diğer bası usûllerle kışa hazırlanır. Kıyma, kavurma, sucuk gibi etlikler, kurutulmuş fasulye, patlıcan, biber gibi sebzeler, konserve­ler, değişik meyvelerden reçeller bunlar arasındadır. Hamura çeşitli maddeler katılarak sacda, yağda, fırında ve tencerede pişirilerek çok sayıda yemek yapılmaktadır.

Sarımsaklı Et

Bir hayli lezzetli olan et yemeklerinden biri olan Coğrafi İşaret Belgeli Sarımsaklı Et yemeği, kuşbaşı et, soğan ve salçanın kavrulmasıyla hazırlanıyor ancak bu yemeğin yıldız bir oyuncusu var: Kabuklu Sarımsak! Olur mu demeyin, çok da güzel olur.

Yaren Güveci

Kuşbaşı etin çeşitli sebzelerle pişirildiği bu nefis yemek, tadını hem bol malzemesinden hem de yemeklere ayrı bir lezzet katan güvecinden alıyor. Çankırılıların vazgeçilmezi olan bu yemeği şansınız olursa muhakkak tatmalısınız.

Mantı

Yazma Çöreği

Çankırı’nın muhteşem lezzetli hamur işlerinden biri olan Yazma Çöreği, kesinlikle denenmesi gerekenlerden. Kat kat açılan ve yağlanan mayalı hamurun içerisine çekilmiş ceviz katılarak hazırlanan bu meşhur çörek fırında pişirildikten sonra dilimlenerek tüketilir.

Yumurta Tatlısı

Çankırı’nın yöresel tatlılarından biri olan Coğrafi İşaret Belgeli Yumurta Tatlısı, içerisinde en az 12 adet yumurtanın bulunduğu, un ilave edilerek oluşturulan kıvamlı hamurun fırınlanması ve şerbetlenmesiyle hazırlanan özel bir tatlıdır.

Küpecik Peyniri

İnce Ekmek Muskası Kızılcık Ekşisi

Yufkaya benzeyen yarım daire şeklindeki ince ekmeğin, üzerine küpecik peyniri veya kavrulmuş kıyma konularak üçgen şekline dönüştürülmesi suretiyle yapılır. Hazırlanan üçgen şeklindeki muska yağsız tavada hafif kızarıncaya kadar pişirilip yanında kızılcık ekşisi veya çay ile servis edilir.  Coğrafi İşaret Belgeli bir yiyecek olan ince ekmek muskası buzdolabında uzun süre saklanabildiği için her an kullanıma hazır pratik bir yiyecektir.

Höşmerim

Kızılcık Ekşisi

Çankırı’nın belli bir bölgesinde yetişen Kızılcık ağaçlarından toplanan kızılcık meyvesinin koyu bir kıvama gelinceye kadar kaynatılması suretiyle elde edilen halk arasında /eyşi/ olarak adlandırılan özel bir içecek. Bozulmadan yıl boyunca saklanabilen ve su ilave edilerek içilen kızılcık ekşisi mutlaka tadılması gereken bir lezzet.

Bütün Et Yemeği

Cevizli Panayır Helvası

Taş helva olarak da anılan, geçmişi 150 yıl öncesine uzanan panayır helvası diş kıracak bir sertliktedir. Ağızda biraz bekletilerek, yumuşadıktan sonra yenilen ve içerisinde çokça ceviz bulunan bu helva çeşidi Çankırı’nın en bilinen lezzetlerinden birisidir.

Kaynak: https://gocankiriturkiye.com/tr/anasayfa

https://cankiri.ktb.gov.tr/