Dr. Google'ın Tehlikeleri

Dr. Google’ın Tehlikeleri

Kolunuzda küçük bir döküntü tespit edersiniz, boğaz ağrınız olursa veya garip mide ağrıları fark edersiniz. Cevaplar için ilk önce kime başvuruyorsunuz?

Doğru – Google. Aniden, web sitelerinden, çevrimiçi forumlardan, sosyal medyadan ve videolardan bilgi alırsınız. Neyin güvenilir ve alakalı olduğunu ve neyin olmadığını nasıl bilebilirsiniz?

Endişeye Dikkat Edin

Genellikle, çevrimiçi bir semptom aramak kullanışlı ve yararlı olabilir. Ama aynı zamanda kafa karıştırıcı ve korkutucu olabilir. Bazı insanlarda bu, sağlıkları hakkında aşırı endişeye yol açabilir.

“Siberkondri” sık sık sağlık bilgileri için yapılan çevrimiçi aramaların neden olduğu artan kaygı için kullanılan bir terimdir.

Hipokondriya olarak da adlandırılan hastalık anksiyetesi bozukluğuna benzer. Bu durumda, insanlar bir hastalık veya hastalanma konusunda aşırı endişe duyarlar.

Çevrimiçi aramalar endişeye neden oluyorsa, internetten bir mola verin. Sağlık endişeleriniz için bir doktora başvurun.

Bilgili Arama Yapın

Bazı çevrimiçi sağlık kaynakları güvenilirdir. Ancak diğerleri yanlış veya yanıltıcı iddialarda bulunurlar.

Bu ipuçları, güvensiz sitelerden güvenilir kaynakları ayırt etmenize yardımcı olabilir:

Güvenilir kaynak: Sağlık konularıyla ilgili yüksek kaliteli web siteleri, Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Hastaneler ve Sağlık Bakanlığına Bağlı Kuruluşları içerir.

Kaynağı kontrol edin: Diğer web siteleri için kendinize sorun: Kaynak saygın, tanınmış bir kuruluş mudur? Bilgiler sağlık uzmanları tarafından incelendi mi?

Tanınmış resmi kuruluşları kaynak gösteren ve bunu doğrulayabilen sağlık siteleri de güvenilir kaynaklardır.

Kanıtları değerlendirin: Bilgiler bilimsel araştırmaya dayanıyor mu? Tarafsız mı (size bir şey satmak için eğimli mi)?

En iyi çevrimiçi bilgilerin bile sizin durumunuz için geçerli olmayabileceğini unutmayın. Google, gerçek dünyadaki sağlık hizmeti sağlayıcınızdan (doktorunuzdan) kişiselleştirilmiş tavsiye almanın yerini tutmaz.