habil-kilic-munihte-anildi

NSU Terör Örgütü Kurbanı Habil Kılıç Münih’te Anıldı

NSU kurbanı Habil Kılıç, ‘öldürülmesinin 19. yıldöneminde Münih Türk Konseyinin düzenlediği etkinlikte anılarak ırkçılık bir kez daha lanetlendi.

Haber: Münih – OT

Terör Örgütü NSU seri cinayetleri 9 Türk, 1 Yunan asıllı ile 1 Alman güvenlik mensubu polisin katledilmesiyle ilgili olarak, 29 Ağustos 2001 tarihinde başına 2 kurşun sıkılarak öldürülen Habil Kılıç işyerinin önünde Münih Türk Konseyinin düzenlediği etkinlikte anıldı.

T.C Münih Başkonsolsosu Dr. Mehmet Güney, Eğitim Ataşesi Prof.Dr. Mustafa Çakır, Bavyera Parlamentosu Yeşiller Parti Grubu İnsan Hakları sözcüsü Margarete Bause, FDP (Hür Demokrat Parti) yöneticilerinde Nahmut Türker Münih Türk Konseyine bağlı Dernek üyeleriyle rahmetlinin dostlarının katıldıkları anma etkinliğinde konuşmacılardan Konyalılar Dernek Başkanı Sami Demirel, Margarete Bause, 38 yaşında arkasında eşi ve çocukları bırakılarak sadece Türk olduğu için hayattan ırkçı eylemle koparılan Habil Kılıç’ın unutulmadığını göstererek dayanışma içinde olunduğunu ve toplumda bir arada yaşayanlara ırkçı yaklaşımla saldıranlara karşı duruş sergilemek maksadıyla bir araya gelindiğini belirttiler.

Margarete Bause de 5 yıl süren NSU davası sonucunda terör örgütü yapılanmasının tam olarak ortaya çıkarılamamış olmasını soruşturma süresince takip edilen haksız değerlendirmelerle Alman adaletinin sorgulandırılması sorusu yarattığını savundu.

T.C Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, bugün sevgiyle andığımız ve organize aşırı ırkçı kurbanı Habil Kılıç’ı değil aynı sapık ideolojiyle öldürülenleri de unutmadığımızı, unutturmayacağımızı tek yürek olarak bugünkü etkinlikte gösteriyoruz şeklinde konuştu, ve şahsı ile vatandaşlarımız adına kendilerine Allah’tan rahmet dileyerek ruhlarını şad etti.