Gebelikte Sırt Ağrısı ve Yapılması Gerekenler

Gebelikte Sırt Ağrısı ve Yapılması Gerekenler

Hamilelik sırasında en sık görülen şikayetlerden biri sırt ağrısıdır. Aslında, tüm kadınların yarısından fazlasının bir dereceye kadar sırt rahatsızlığı yaşadığı tahmin edilmektedir.

Sırt ağrısının çoğu, hormonlar, ağırlık merkezindeki değişiklikler ve duruş dahil olmak üzere hamilelik sırasında meydana gelen fiziksel değişikliklerle ilgilidir. Ne yazık ki, genellikle hamilelik ilerledikçe daha da kötüleşir.

Hamilelikte Sırt Ağrısına Ne Sebep Olur?

Hamilelik boyunca hormonlar bir kadının kaslarını ve eklemlerini etkiler. Relaxin ve progesteron hormonları kasları gevşetir ve özellikle pelvik bölgede bağları ve eklemleri gevşetir.

Hamilelik sırasında aşırı kilo ve vücut değişiklikleri, bu gevşemiş eklemler ve bağlar ile birlikte rahatsızlığa neden olabilir ve hatta yaralanmalara neden olabilir.

Uterusunuz (rahminiz) büyüdükçe ve ağırlaştıkça, ağırlık merkeziniz de değişir. Bu denge ve düşme potansiyeli ile ilgili sorunlara yol açabilir. Bebeğinizin ağırlığı ve karın kaslarının zayıflaması, alt omurganızı öne doğru çeker ve sırt kaslarına gerginlik katar. Birçok kadın, bu yüzden geriye yatık şekilde bir duruş gösterir. Bu, sırt gerginliğini ve ağrıyı artırır.

Hamilelikte Sırt Ağrısı İçin Ne Yapılabilir?

Bazı sırt ağrıları önlenebilir:

  • Uygun vücut mekaniğini kullanmayı deneyin. Örneğin, bir şey kaldırmanız gerekiyorsa, çömelin, dizlerinizi bükün ve sırtınızı düz tutun. Belinizden eğilmekten kaçının.
  • Otururken veya ayakta dururken iyi bir duruş kullanın ve sırt güçlendirici egzersizler yapın. Sağlık uzmanınıza sizin için doğru olan sırt egzersizlerini sorun.
  • Ağır nesneleri kaldırmak ve hareket ettirmek gibi sırtı zorlayan faaliyetlerden kaçının.
  • İyi destek sağlayan ayakkabılar giyin.
  • Destek için dizleriniz arasına yastık koyarak uyuyun.
  • Ağrılı bölgeye sıcak, soğuk kompres veya masaj uygulayın.
  • Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yeterince dinlenin.
  • Alışveriş yaparken 2 torba arasındaki ağırlığı dengelemeye çalışın.
  • Rahatsızlık yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşün. Sırt ağrısının giderilmesi dinlenmeye, destekleyici giysilere veya diğer tedavi türlerine ihtiyaç duyabilir.

Sırt ağrısının önlenmesi ve tedavisi, yaralanmadan kaçınmak ve uzun süreli veya kronik sırt ağrısı olasılığını azaltmak için önemlidir.

Hamilelik sırasında sırt ağrısının erken doğum veya idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabileceğini unutmayın. Hamilelik sırasında vajinal kanama, ateş veya idrara çıkma sırasında yanmanın eşlik ettiği sırt ağrınız varsa, derhal bir doktora başvurun.