Egzersizin Kalp İçin 7 Faydası

Egzersizin Kalp İçin 7 Faydası

Kalbinize verebileceğiniz en iyi hediyelerden biri fiziksel aktivitedir. Johns Hopkins Üniversitesi araştırmasına göre, düzenli egzersizi Akdeniz tarzı bir diyetle eşleştirmek, normal kiloyu korumak ve sigara içmemek, koroner arter hastalığına ve vasküler (damarsal) hastalığa karşı harika bir koruma planıdır.

Bu kadar basit adımların bu kadar güçlü olabileceğine ikna olmadınız mı? Bu dört yaşam tarzı faktörü, 6,200’den fazla deneğin izlendiği sekiz yıllık süre boyunca tüm nedenlerden ölüm şansını yüzde 80 azaltmıştır.

Fiziksel aktivitenin kalbinize nasıl fayda sağladığını anlamak, daha fazla hareket etmeye başlamak için güçlü bir motivasyon olabilir. İşte bilmeniz gerekenler.

1: Egzersiz Kan Basıncını Düşürür

Egzersiz kalbinizi güçlendirir ve kan dolaşımınızı iyileştirir. Artan kan akışı vücudunuzdaki oksijen seviyelerini yükseltir. Bu, yüksek kolesterol, koroner arter hastalığı ve kalp krizi gibi kalp hastalıkları riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Düzenli egzersiz ayrıca kan basıncınızı ve trigliserit seviyenizi düşürebilir.

2: Egzersiz, Kilo Kontrolünün Anahtarıdır

Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur. Diyetle birlikte egzersiz, kilonuzu kontrol etmede ve obeziteyi önlemede önemli bir rol oynar. Kilonuzu korumak için, yediğiniz ve içtiğiniz kalori yaktığınız enerjiye eşit olmalıdır. Kilo vermek için yediğinizden ve içtiğinizden daha fazla kalori tüketmelisiniz.

3: Egzersiz, Kasları Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Aerobik egzersizler (fitness seviyenize bağlı olarak yürüme, koşma, yüzme ve diğer şiddetli kalp pompalama egzersizlerini içerebilir) ve kuvvet antrenmanı (ağırlık kaldırma, direnç antrenmanı) kombinasyonu kalp sağlığı için en iyisi olarak kabul edilir.

Bu egzersizler kasların dolaşımdaki kandan oksijen alma yeteneğini geliştirir. Bu, yaşınız ne olursa olsun, kalbin kaslara daha fazla kan pompalamak için daha çok çalışması ihtiyacını azaltır.

4: Egzersiz, Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olabilir

Egzersiz, istek ve yoksunluk belirtilerini azaltarak sigarayı bırakmayı kolaylaştırabilir. Ayrıca, sigarayı bıraktığınızda alabileceğiniz kilonun sınırlanmasına da yardımcı olabilir.

5: Egzersiz, Diyabetin Gelişimini Durdurabilir Veya Yavaşlatabilir

Egzersiz, kan şekeri seviyenizi düşürebilir ve insülininizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Bu, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir. Bu hastalıklardan birine zaten sahipseniz, egzersiz bunu yönetmenize de yardımcı olacaktır.

Johns Hopkins Üniversitesi araştırması, kuvvet antrenmanı ile birleştirildiğinde, bisiklete binme, tempolu yürüyüş veya yüzme gibi düzenli aerobik egzersizin, kasların glikojeni daha iyi işlemesine izin vererek diyabet geliştirme riskini %50’nin üzerinde azaltabileceğini göstermiştir.

6: Egzersiz Stresi Azaltır

Stres hormonları kalbe fazladan bir yük getirebilir. Egzersiz – ister aerobik (koşmak gibi), ister direnç odaklı (ağırlık çalışması gibi) ya da esneklik odaklı (yoga gibi) – rahatlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

7: Egzersiz İltihabı Azaltır

10 yıllık bir süre boyunca 4.000 orta yaşlı insanı izleyen bir çalışma, haftada iki buçuk saat egzersiz yapanların iltihaplarını yüzde 12 azalttığını buldu.

Araştırmalar orta düzeyde egzersizin bile vücudun inflamatuar tepkisini azaltabileceğini gösteriyor. Bu da yukarıda bahsedilen birçok hastalığın yan etkilerini azaltmak için önemli bir faktördür.

Sizin için en uygun egzersiz programını öğrenmek için uzman birine danışmalısınız. Bilinçsizce yapılan egzersizler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.