Önceleri Tenkit, Şimdilerde Takdir Edilen Bir Kuruluş: HOTİAD

Önceleri Tenkit, Şimdilerde Takdir Edilen Bir Kuruluş: Hollanda Türk İşadamları Derneği: HOTİAD

Başlangıçta ciddiye alınmayan, ehil ellere geçtikten sonra ciddileşen ve güçlenen HOTİAD, bugün Avrupa’nın en yararlı Türk kuruluşlarından biri oldu.

Başlangıçta, kurucusu ve saymanı olan kişinin, sosyal yardım ödeneğine tenezzül ettiği için, şahsım tarafından yok edilmeye hedeflenen HOTİAD, şimdilerde, depremzedelere yarım milyon Euro bağışlayacak bir zenginliğe ve ciddiyete ulaştı.

Türkiye ile Hollanda arasındaki ticari ilişkilerin zenginleşmesinde büyük rol oynayan HOTİAD, iki ülkedeki karşılıklı yatırımlarda da büyük rol oynuyor.


İlhan KARAÇAY yazdı:

Konu, ‘Hollanda Türk İşadamları Derneği HOTİAD’ konusudur.
Aslında, Hollanda’da irili ufaklı olarak birkaç ‘İşadamı Derneği’ vardı. Aralarında kasap, manav, exportçu gibi esnafların bulunduğu dernekler.

2004 Yılında, Mehmet Soytürk önderliğindeki büyük ve orta ölçekli firmaların sahipleri, yeni ve değişik bir oluşumu gerçekleştirmek için harekete geçmişlerdi.

Mehmet Soyturk

Mehmet Soytürk ve arkadaşları, Büyük ve orta büyüklükte firmalarının sahiplerini bir çatı altında toplamayı amaçlamışlardı. Üye olma şartnamesine, ‘Şu kadar işçi çalıştıracak ve şu kadar omzeti olacak’ maddesi bile konulan bu oluşum için yüksek bir meblağda aidat da konmuştu.
Böyle bir durumda üye sayısının yüksek olmayacağı düşüncesiyle, bu kuruluş için ‘Elit işadamları’ damgası vurulmuştu bile…

Naçizane şahsım, bu yeni oluşumun, diğer işadamları derneklerini de aynı çatı altında ‘Aspirant Üye’ olarak barındırabileceği teklifini yapmış ve HOTİAD’ın, Hollanda’daki tüm Türk esnafını çatısı altında barındıran bir kuruluş olacağını belirtmiştim.

Ne var ki, bu tartışmalar sürerken, kurucu üyelerden biri olan ve saymanlık koltuğunda oturan (adını açıklamayacağım) kişinin, Hollanda devletinden fakirlik yardımı (sosyal ödenek) almakta olduğunu öğrenmiştim.
O günlerde bu konuyu homurdanırken, Merkezi Den Bosch şehrinde bulunan Edelstaal Grubu’nun başkanı Turgut Torunoğulları’nı ziyaret etmiştim. O gün o görüşmede bu konu gündeme geldi. Bu konuyu haber yapacağımı ve ‘Hollanda Türk İşadamaları Derneği’nin saymanı, sosyal yardım ödeneği alıyor’ başlığı ile yayınlayacağımı söylemiştim.
Böylesi bir haberin, hem Türkiye’de ve hem de Hollanda’da bomba etkisi yapacağını ve HOTİAD’ın sonunun geleceğini tahmin etmek zor değildi tabii…

Sözlerimin ardından Torunoğulları bana şu teklifi yaptı: “Gel sen bu haberi yayınlama. Benim HOTİAD’a başkan olmam için bazı teklifler var. Beni destekleyin, başkan olduğum zaman tüm pislikleri temizleyeceğim.”

Turgut Torunogullari

Torunoğulları’nın söyledikleri içime su serpmişti. Zira ben, amacı iyi olan böylesi güzelim bir kuruluşun yok olmasından yana değildim. Haberi yayınlamadım ve Torunoğulları da ilk Genel Kurul’da ‘Başkan’ seçildi.

Eski Başkan Mehmet Soytürk’ü tenzih ederim ama, yeni Başkan ve yeni yönetim, HOTİAD’ a yeni bir çehre kazandırdı. HOTİAD’ın kasasından yapılan harcamaların yanında, Torunoğulları’nın özel harcamalarıyla, Hollanda’da olduğu gibi, Ankara’da da tanınmaya başlanan HOTİAD, Hollanda iş dünyasında popüler olmaya başladı.
HOTİAD’ın, ‘Avrupa Birliği Maastricht Toplantısı’ndan ilham alarak yaptığı, Birinci, İkinci ve Üçüncü Maastriht Görüşmeleri, kendilerine önemli ve ciddi bir popülarite kazandırmıştı.

Türkiye’deki yatırımlarının yanında, Dünya Türk İşadamları Konseyi DTİK’in Avrupa Başkanlığına seçilen Torunoğulları’ndan boşalan Başkanlık koltuğu, bu defa, et mamülleri imalatçılığı yapan Hikmet Gürcüoğlu tarafından dolduruldu.

Koc Et Maulleri Hikmet Gurcuoglu

1960 yılında Sivas’ta doğan, Üniversite birinci sınıf ögrencisi iken, Eylül 1980’de Hollanda’ya gelen, burada Delft Teknik Üniversitesi’nde Petrol Mühendisliği egitimi alan, aynı üniversitede mastır programını da yaparak eğitimini tamamlayan, evli ve iki çocuk babası olan Gürcüoğlu,1978 yılında Koç Vleeswaren adındaki aile şirketini kurdu. Avrupa’daki Türk tüketiciye yönelik, gelişmiş teknik donanım, yüksek üretim teknolojisi ve çağdaş yönetim anlayışı ile Anadolu’ya has et mamulleri üretiyor. Sektöründe öncü olan Koç Vleeswaren, Avrupa Türk gıda pazarının bilinen büyük  markalarının hemen hemen tamamını bu merkezde üretiyor. Bu girişimin dışında, Hollanda ve Türkiye’de, üretim, inşaat, turizm, perakendecilik ve hayvancılık dallarında iştirakleri olan Gürcüoğlu, sosyal sahada sorumluluk bilinci ile hareket etmeyi şiar edinmiştir. HOTİAD’taki başkanlığından önce, iki dönem Denetleme Kurulu üyeliği yapan Gürcüoğlu, bir çok kuruluşta da yönetim görevlisi olarak yer almaktadır.

Gürcüoğlu başkanlığındaki HOTİAD, mevcut üyelerin yeterliliği ve niteliği konusunu konrtol altında tutmayı başardı. Öyle ya, madem ki HOTİAD elit bir kuruluştu, üyelerin elitliği de koruma altına alınmalıydı.

HOTİAD, sadece ticaret yapan bir kuruluş olma özelliğinden sıyrılıp, toplumu teşvik edici ödüllendirmeler ve mağdurlara yardım yapmayı da kendine şiar edinmişti.
Hollanda’daki öğrencileri, sanatçıları ve sporcuları destekleme amacıyla ödül törenleri düzenledi.
2013’te, Türk ve Hollandalı Bakanların da konuk olduğu bir etkinlikte, Yılın Öğrencisi Ödülünü Semra Abas’a, Yılın Kültür Sanat Ödülünü Yavuz Nüfel’e, Yılın Başarılı Sporcu Ödülünü Göksel Şahinbaş’a verildi. Dereceye girenlere 2500 Euro para ödülü de verildi.
2014’teki ödül töreninde de, “Yılın Öğrencisi” ödülünü Mete Erdurcan, “Yılın Kültür ve Sanat” ödülünü ses sanatçısı Karsu Dönmez, “Yılın sporcusu” ödülünü binici Ceylan Avinal ve “Yılın Genç Girişimcisi” ödülünü ise Evren Mahir Bal ile Sedat Altuntaş aldılar.

HOTİAD’ın en isabetli ve en büyük yardım planı, 6 Şubat depremlerinin mağdurları için bağışlanan 102 adet konteyner konut planıydı. Geçtiğimiz ay içinde, naçizane şahsımın da bulunduğu bir ekip ile Hatay’a gidildi ve 102 konutun açılışı yapıldı.
HOTİAD üyelerinin yarım milyon Euroyu bulan bu bonkörlüğü de takdirle karşılandı.

HOTİAD, Hollanda’ya Türk işçi göçünün 60’ıncı yılı olan bu yıl, Hollanda’ya gelmiş olan özellikle birinci nesil Türkler arasındaki, en faal ve en yararlı isimleri arıyor ve seçiyor. Yakında tamamlanacak ola bu araştırmanın sonunda bir etkinlik düzenlenecek ve hak edenlere ödülleri verilecek.