Gürcüoğlu Yeniden HOTİAD Başkanı

Kısa adı HOTİAD olan Hollanda Türk İşadamları Derneği 10. Genel Kurulunu yaptı. Genel Kurulda Gürcüoğlu oy birliği ile yeniden Genel Başkan seçildi.

HOTİAD’ın yoğun üye katılımıyla gerçekleşen 10’uncu Olağan Genel Kurulu’nda, Hikmet Gürcüoğlu, oy birliğiyle tekrar başkanlığa seçildi.

Yeniden seçilmesinin ardından duygularını ifade eden Gürcüoğlu, “Bu göreve layık görülmek büyük bir onurdur. Sorumluluklarımın farkındayım ve bu görevi gururla yerine getireceğim, HOTİAD için elimden gelenin en iyisini yapacağım” dedi.

Ayrıca, Hikmet Gürcüoğlu, girişimcilik ruhunu desteklediklerini ve iş dünyasına rehberlik ettiklerini vurgulayarak, “Derneğimizin gücü, iş birliği ve dayanışma ruhumuzda yatıyor. Üyelerimizin oy birliği ile verdiği destek bizim için son derece önemli; birlikte hareket etmek, temel ilke ve değerimizdir. Gelecek dönemde birlikte daha büyük başarılara imza atmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Gürcüoğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’de ekonomik gelişmelerin olumlu olmasından dolayı bir trendin devam ettiğini görüyoruz. Giderek daha fazla Türk firması gözünü Hollanda’ya çeviriyor. Bunda Türk girişimcilerin ve Türk bankalarının Hollanda’daki varlığı önemli rol oynuyor. Hollanda, Türk iş dünyası tarafından yakından takip ediliyor.

Hollanda’da hızla büyüyen sandviç zinciri Simit Sarayı ve dondurma zinciri Mado gibi Türk firmalarının yanı sıra Türk firmaları da Hollandalı firmaları satın almakla ilgileniyor. Örneğin Türk Yıldız Holding, Verkade ve Sultana ile tanınan bisküvi üreticisi United Biscuits’i, Türk Eroğlu Holding ise Hollandalı moda markası Mexx’i devraldı. Ballast Nedam inşaat firması için de Türkiye’den teklif geldi.

Daha önce ağırlıklı olarak Hollandalı şirketlerin Türkiye’ye yöneldiğini görüyorduk ama şimdi tam tersini görüyoruz. Sonuç olarak iki ülke arasındaki ticaret artacak. Hollanda’daki Türk iş dünyası son derece iyi gelişti. Bağlantıları var ve Türk firmalarını Hollanda’ya getirebiliyorlar.”

Hollandalı-Türk girişimciler de Hollanda’da oldukça aktif. Ticaret Odası’nın rakamlarına göre, 2013 yılında 3.100’den fazla Türk Hollandalı kendi işini kurdu. 2014 yılında 3000 kişi vardı.

Hollanda’daki Türk-Hollandalı orta ve büyük şirketlerin iş birliği olan HOTIAD, Türk girişimcilerin Hollanda’daki ana sözcüsüdür. 35 üyesi bulunan ve çoğunluğu süt ürünleri şirketleri, yatırım şirketleri, nakliye şirketleri ve noterlerden oluşan girişimci kulüp, güçlerini birleştirerek düzenli olarak yeni ortak yatırımlara ve strateji oluşturmaya yol açıyor. Bu şirketlerde toplam 2.000 kişi istihdam ediliyor. Hollanda-Türk şirketlerinin şu anda yıllık cirosu 1,5 milyar avro.

Hollanda ve Türkiye’nin 400 yılı aşkın süredir diplomatik ilişkileri var ve birbirlerinin önemli ticaret ortakları.”

Yeni Yönetim Kurulunda Gürcüoğlu’nun yanı sıra şu isimler yer aldı:

·        Başkan: Hikmet Gürcüoğlu

·        Başkan Vekili: Faruk Halıcı

·        Başkan Yardımcıları: Veysel Hut, İlhan Döne, Ahmet Kaya

·        Genel Sekreter: Arzu Şenel

·        Sayman: Abdullah Altay

·        Yönetim Kurulu Üyeleri: Abdurrahman Çalışkan, Güven Kurum

Denetleme Kurulu / Disiplin Kurulu ve görevleri:

·        Başkan: Behzat Eren

·        Denetleme Kurulu Üyeleri: Dursun Kılıç, Zülküf Yılmaz