Türkiye‘de Apartman Kültürü

Şehir hayatı köy hayatına benzemiyor. Şehir yaşamı sanki insanlara daha çok özgürlük veriyor ve herkes daha serbest davranıyor.

Köylerdeki büyük aile ve kim ne der olayı sanki şehirlerde kaybolmaya yüz tutmuş gibi.

Şehirlerde büyük aile kavramı yok olmuş, küçük aile moduna geçilmiş sanki. Dahası şehirlerde ekonomik nedenlerle çekirdek aile kavramı ön plana çıkmaya başlamış.

Durum böyle olunca da neme lazım, kim beni tanır durumu söz konusu olmaya başlamış. Giyim kuşamlar değişmiş.

Şehirleşmenin getirdiği şartlar çok daireli evlere, apartmanlara yönlendirmiş insanları.

Düşünün 5, 10, 20, 50 daireleri, koca koca siteleri. Site derken 2-3 apartmanın olduğu değil, koca koca kasabalar kadar apartmanların olduğu devasa siteler. Sitelerdeki ortak kullanım alanları.

Ortak kullanım alanı demişken apartmanların da ortak kullanım alanları var. Mesela bahçe ya da merdivenler.

Bahçelerin durumu içler acısı. Bakım yok. Sıgara izmaritleri çok. Balkonlardan, balkonu olmayan dairelerin pencerelerinden atılan izmaritler, çırpılan halı, bez ve çarşaflar. Naylon poşetleri ve diğerlerini siz düşünün.

Apartman merdivenlerine gelince; söz birliği yapmışcasına mübalağasız her kapının önünde ya ayakkabılık vardır ya da kapı önünde sıra sıra ayakkabılar dizilidir. Kapıların önünden geçip kendi dairene girebilmek için çocukluğumuzdaki gibi sek sek oynamak zorunda kalıyoruz.

Sadece ayakkabılar mı? Tabii ki hayır. Bisiklet ve çocuk arabaları. Bunları geçip hedefe ulaşmak gerçekten maharet istiyor.

Çocuk arabalarını veya bisikletleri erinmeden oturdukları katlara 1,2,3,4,5 farketmeden kapı önüne ve koridorlara taşırlar.

Her apartmanda genellikle bodrum katlarında ortak kullanım alanları vardır. Oraya neden indirmezler anlamak mümkün değil. 5 kat merdivenden yukarı taşıyacağına bir kat aşağı indir. Anlamak mümkün değil.

Komşunu uyarmaya kalkışma sakın. Alacağın cevap belli; körmüsün sen de koy, elini tutan mı var. Ayakkabıları içeri alayım da evim koksun mu?

Önemli olan evinizin kokmaması. Tabii eviniz çok kıymetli. O pis ayakkabılarınızın apartmanı kokutması sizin için çok mu önemli.

AYAKKABI HIRSIZLARINI KINIYORUM

Camilerden gece gündüz demeden, yazlık  kışlık, ayakkabı terlik ayırımı yapmadan, korkmadan ve çekinmeden, gizli veya aleni her bir şeyi çalan hırsızlar; sizi kınım kinım kınıyorum.

Halbuki apartmanlara girin. İnanın oralar daha sakin ve daha emin. Çıkın en üst kata çeşit çeşit ayakkabı, terlik ne varsa taplayarak aşağıya inin. Emin olun oralarda kimse size kim olduğunuzu, ne aradığınızı sormaz. Rahat rahat işinizi görün ve çıkın.

Çünkü apartmanlarda kimse kimseyi tanımaz.