Üsküdar Belediyesi ve Bir Kedinin Ölümü

Saat: 14:00

Boylu boyunca asfalta uzanmış, bir araba tarafından ezilmişti. Belden aşağısı kağıt gibi incelmiş, ağzından kanlar akıyordu. Besbelli ki bir zalim arabasıyla ezip kaçmıştı zavallı kediyi.

Kedinin yanından geçtim. Tuhaf bakıyordu, döndüm yanına geldim. 50 metre ileride üç tane adam(!) sohbet ediyorlar. Bizim, kedinin başına toplandığımızı görüyor ve ‘‘araba ezmiştir‘‘ diyorlardı ilgisizce. İnsanlık görevi orada başlıyordu(!) demekki.

Kediye eğildim, gerçekten ezilmiş ve hareket edecek durumu yoktu. Sanki kendisiyle her konuşmamda bana cevap verir gibiydi. Biri çocuk arabalı iki hanımefendi yanımıza geldiler. Çocuk arabalı olanı ve 4-5 yaşlarındaki kız çocuğu çok üzüldüler. Hemen Üsküdar Belediyesini arayıp durumu anlattılar ve acil yardım istediler. Diğer hanımefendi ise kediyi sevdi, okşadı ve doktor randevusu olduğu için özür dileyerek ayrıldı.

Saat 14:30  Bu gelişmelerin ardından  yarım saat geçmişti. Ümitsiz bekleyişten sonra gelen giden olmayınca ben tekrar belediyeyi aradım ve durumu yeniden izah ettim. Beni yetkili birime bağladılar yetkili hanımefendi ilgileneceklerini ve ekibi yönlendirdiğini söyledi.

Can çekişen acısı yüzüne vurduğu belli olan ve garip hırıltılar çıkartan zavallı kedi can havliyle kalktı ve yalpalayarak karşı evin bahçesine gölgelik bir yere attı kendini.

Saat 17:00 olduğunda hala gelen giden yoktu. Ben tekrar belediyeyi arayıp neden gelmediklerini sordum. Telefona çıkan çok sayın hanımefendi bana işlem takip numarası sordu. Öyle bir numara verilmediğini, yönlendirme yaptıklarını ifade ettim. Durumu tekrar anlatmam gerektiğini, yeniden bir dosya açılacağını söyledi. Mesayinin bittiğini, herkesin eve gittiğini, ilgilenecek kimsenin olmadığı şeklinde birşeyler saçmaladı. Malum ben de kendilerine hakkettikleri gibi ifadelerde bulundum.

Bu arada Ataşehir ve Ümraniye olmak üzere Hayvan Hastanelerini ve Veterinerlerini aradım. Aldığım cevaplar beni çok şaşırttı: „Gelemeyiz, alamayız. İç kanama riski vardır, ağrı kesici içirin ve 153‘ü arayın”. Hayvanları sevdiklerini söyleyen ve hayvanlar üzerinden para kazanan bu yaratıkları da Allah’a havale ediyorum.

Saat 17:10 da Üsküdar Belediyesinden telefonuma bir mesaj düşüyor.İfade aynen şöyle: Sayın Muzaffer Kaplan, 26.08.2019  17:06 tarihinde ilettiğiniz başvurunuz, 687653 referans numarası ile kayıt edilmiştir. Öngörülen tamamlama süresi ortalama 16 iş saatidir. Talebinizi 687653 referans numarası ve RNBOAY erişim kodu ile 444 0 875 numaralı çağrı merkezini arayarak veya http://süperhizmet.uskudar.bel.tr den takip edebilirsiniz.

Saat 17:50 te yine bir mesaj: Sayın Gizli Gizli , 26.08.2019  17:44 tarihinde ilettiğiniz başvurunuz, 687683 referans numarası ile kayıt edilmiştir. Öngörülen tamamlama süresi ortalama 16 iş saatidir. Talebinizi 687683 referans numarası ve LWZTJS erişim kodu ile 444 0 875 numaralı çağrı merkezini arayarak veya http://süperhizmet.uskudar.bel.tr den takip edebilirsiniz.

Yiyeim ben sizin süperhizmetinizi.

Saat 17:30 gibi 153‘ü arıyorum ve onlara da durumu izah ediyorum ve ilgileneceklerini söylüyorlar ve gerçekten 10 dakika sonra 153 ten geri dönüş yapıyorlar, konuyu aciliyetiyle belediyeye ilettiklerini söylüyorlar. 153‘ü bu duyarlılığından dolayı kutluyorum ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Saat 18:00 de su vermek için kedinin yanına gittiğimde zavallı hayvan ölmüştü. Zavallı kedi göz göre göre Üsküdar Belediyesinin vurdumduymazlığından bağıra bağıra acı içinde öldü.

Saat 19:00 gibi belediyeden bir yetkili aradı ve hayvanın olduğu yerin açık adresini istedi. Kedinin öldüğünü söyledim. Olsun gelip alacağız dediler.

Saat 19:20 de gerçekten geldiler ve kedinin ölüsünü aldılar.

Değerli hayvanveserler, değerli insanlar; şimdi söyleyin ben bu Üsküdar Belediyesine ne diyeyim? Ben kediye söyledim; sevgili kedi, lütfen ölme, 16 iş saati içinde sana müdahaleye gelebilirler, dayan biraz”.

Ama kedi beni dinlemedi ve ÖLDÜ.

*********

Not: 27.08.2019 günü saat 10:14 te Üsküdar Belediyesinden bir mesaj düştü telefonuma. Mesaj aynen şöyle: Sayın Gizli Gizli, Belediyemize 29.08.2019 17:44 tarihinde 687683 referans numarası ile yapmış olduğunuz başvurunuzun cevabı: Bahse konu alanda detaylı arama çalışması saha ekipleri tarafından yapıldi. Üsküdar ilçesi geniş sınırlara sahip olduğundan diğer minik dostlarımıza hizmet verebilmek ve acil durumlarda hızlı davranıldığı için ayrılan vakit içerisinde söz konusu kedi bulunamadı. Hareket edebilir durumda olduğundan tekrar rastlanılması halinde 444 0 875 iletişim numarasını arayarak bildirim bırakırsanız en kısa sürede yardımcı olacağımızı bildirir anlayışınız için teşekkür ederiz.

Hani güzel bir söz vardir ya ‘‘Üsküdarda sabah oldu uyan“ diye. Ben de günaydın Üsküdar Belediyesi diyorum ve bir kez daha Allaha havale ediyorum.